Itt az ősz, és lassan nem csak a reggelek és az esték késztetnek arra, hogy vastagabb pulóverbe bújjunk, hanem a nappalok is hűvösebbek, hidegebbek. Az esős, nyirkos időben könnyen és gyorsan szaporodnak a vírusok, a baktériumok; a hűvös levegő pedig lehűti a légutainkat, így ott meg is tudnak telepedni. Mivel ezek ellen nem sokat tehetünk, szervezetünket belülről kell felerősíteni, és felkészíteni a hidegre. Lássuk, mik azok a hétköznapi csodaszerek, amik segíthetnek a védekezésben?
{idozito}
ÁLTALÁNOS REGENERÁLÁS
Acai bogyó
Az Acai pálma az amazonasi esőerdőben fordul elő. Termése bogyótermés, melyet a benne lévő tápanyagok magas koncentrációja miatt tökéletes gyümölcsnek is neveznek. Gazdag olyan tápanyagokban, mint az aminosavak, létfontosságú zsírsavak, vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek. A gyümölcsök közül benne található a legtöbb antioxidáns. Ez általában jellemző a sötét színű gyümölcsökre, (pl. a fekete áfonyára), melyeknek a sötét színt adó vegyületei, az úgynevezett antocianidok funkcionálnak antioxidánsként. A pálmatermést leggyakrabban gyümölcslevekben találhatod meg.
MEGHŰLÉS ELLEN
Bodza
Régi népi orvosság, hatékony segítség a megfázás ellen. Nem véletlen, hogy nagyanyáink is használták: sikerességét már orvosi vizsgálatok is igazolják. A hatásmechanizmus nem egészen tisztázott, de tény, hogy a sötét bogyók blokkolják az influenzavírusok tevékenységét. A termés telis-tele van antioxidánsokkal, melyek általános gyulladáscsökkentő erővel bírnak.
ANTIVIRÁLIS, ANTIBAKTERIÁLIS, ANTI-KARCINOGÉN
Gomba
Sokan elutasítják a gomba fogyasztását, pedig rendkívül egészséges. Amellett, hogy kiváló rostforrás, magas az antioxidáns, és a szelén taralma is. Az alacsony szelénbevitelt több vizsgálat összefüggésbe hozta a vírusos, elsősorban a súlyosabb, influenza jellegű megbetegedésekkel. Antioxidánsok mellett tartalmaz még E -, és B- vitaminokat, niacint, riboflavint, melyek szintén szerepet játszanak az immunrendszer egészséges működésében. Állatkísérletek egyértelműen bizonyítják a gomba antivirális, antibakteriális és anti-karcinogén (tumor ellenes) hatását.
IMMUNERŐSÍTŐ
Teljes őrlésű gabonák
Magas cinktartalmuk miatt jó hatásúak az immunműködésre. Fogyassz teljes őrlésű lisztből készült spagettit paradicsomszósszal, vagy barna rizst zöldségekkel.
IMMUNERŐSÍTŐ, AFRODIZIÁKUM
Osztriga
Afrodiziákum? Immunerősítő? Talán mindkettő, hála az osztriga magas cinktartalmának. Az alacsony cinktartalom a férfi meddőséggel hozható összefüggésbe. Emellett a kutatók felfedezték, hogy a cinknek vírusellenes, sebgyógyító hatása is van, ám a működési mechanizmus még nem tisztázott.
IMMUNREGENERÁLÓ
Mandula
Egy marék mandula kiválóan ellensúlyozza mindazt a stresszt, amellyel az immunrendszernek naponta szembe kell néznie. Kb. 70-80 g mandula biztosítja a napi E- vitamin szükséglet 50% -át, mely erősíti az immunrendszert, csökkenti a zsíroxidációt a szövetekben. A riboflavin, niacin és a B-vitaminok segítenek tehermentesíteni az immunrendszert, így esélyt adnak a regenerálódásra.
C-VITAMIN A LEGJOBB KOMBINÁCIÓBAN
Grapefruit
A grapefruit magas C-vitamin tartalmával támogatja szervezetünk védekező rendszerét. A C-vitamin hasznosulásának kedvez és a hatékonyságát is javítja, ha nem önmagában, hanem más vegyületekkel együtt, természetes forrásaiban fogyasztjuk el. A grapefruit nem csak C-vitaminban gazdag, de tartalmaz még flavonoidokat is: olyan természetes kémiai vegyületeket, melyek növelik az immunaktivitást. Nem szereted a grapefruitot? Válassz mandarint, vagy narancsot, a lényeg, hogy minden nap fogyassz belőlük.
FERTŐZÉSEK ELLEN
Banán
A banán B6-vitamin tartalma segít a szervezetnek a fertőzések leküzdésében. Fogyaszd szeletelve, teljes őrlésű sütivel, szórd meg búzacsírával, így bomba jó uzsonnát kreálhatsz magadnak
ANTIOXIDÁNSOK, VITAMINOK, ROSTOK
Búzacsíra
A búzacsíra, ha mondhatjuk ezt, a bébi búza; az éppen kikelt mag csírája, mely a vetőmagból, és a földből táplálkozik, és koncentráltan tartalmazza mindazt a tápanyagot, amely a növény fejlődéséhez kell addig, míg levelet nem növeszt, hogy maga is tudjon tápanyagot készíteni. Színültig van antioxidánsokkal, B-vitaminokkal, káliummal stb. Ideális keveréke a rostnak, a fehérjének és az egyéb mikro tápanyagoknak. Nyersen fogyasztva a legegészségesebb, de szárítva is kiváló tulajdonságokkal bír. Rostként táplálja a bélbaktériumokat, melyek immunerősítő anyagokat termelnek.
PROBIOTIKUS
Alacsony zsírtartalmú joghurt
A fent említett a bélbaktériumok megtalálhatók az élőflórás vagy aktív joghurtokban. A bifidokbaktériumok és a Lactobacillus casei kultúrák számos betegségben segítenek, legyen szó hasmenésről, megfázásról, vagy akár egyéb, gyulladás talaján kialakuló betegségről. A tejtermékek D-vitamin tartalma is immunmoduláló hatású – vagyis támogatja az immunműködést. Már napi 200 g élőflórás joghurt nagyban hozzájárul az immunrendszer hatékony működéséhez, és az egészséges emésztéshez.
MEGHŰLÉS ELLEN
Ginseng
Vizsgálatok kimutatták, hogy azok az emberek, akik naponta kétszer 200 mg ginzenget fogyasztottak, hideg időben ritkábban fáztak meg és rövidebb ideig tartott (11 nap volt átlagosan szemben a 16-17 nappal) a betegség, mint azoknál az embereknél, akik placebót kaptak. A táplálék kiegészítők közül azok a hatékonyak, amik 1,5 – 2 % -ban tartalmaznak ginsenozidot.
ANTIBIOTIKUS
Fokhagyma
A fokhagymában található természetes, antibiotikum jellegű anyagok a benne lévő antioxidánsokkal együtt harmonikusan, mellékhatások nélkül fejti ki a hatásukat. A fokhagyma bioaktív anyagai többek között hatásos ellenszerei a Helicobacter pylori fertőzésnek, mely egy, a gyomorban észrevétlenül megbújó, fekélyt okozó baktériumfajta. A fokhagymát érdemes nyersen fogyasztani, de mártásként is kiváló. Az ételekbe, ha egyébként is fűszerezünk fokhagymával, a főzés végén (is) kerüljön ebből a fűszerből. A meleg aktiválja az immunerősítő enzimeket, de a túlzott hőkezelés elpusztítja azokat.
ANTIOXIDÁNSOKKAL DÚSÍTVA
Spenót
A tápanyagban gazdag spenót magas antioxidáns tartalmát a zöld színének köszönheti. Gazdag folsavban, mely segíti a szervezet DNS termelő és regeneráló funkcióinak a működését. Emellett magas rosttartalommal és C- vitamin készlettel is büszkélkedhet. A folsav kioldódhat a főzővízben, ahogyan a C-vitamin is károsodik főzés hatására, ezért leghatásosabb, ha csak enyhén főzzük: kis időre forró vízbe dobjuk, vagy nyersen fogyasztjuk salátaként.
ANTIOXIDÁNSOKKAL DÚSÍTVA
Édesburgonya
Mint a sárgarépa, az édesburgonya is magas béta-karotin tartalmú, amely szabadgyök megkötő tulajdonságokkal bír. A béta-karotinból emellett A-vitamin is képződik (ez egyébként vitamin formában is megtalálható az édesburgonyában), mely öregedéslassító, és rákmegelőző hatású anyag.
SZABADGYÖK MEGKÖTŐ, IZOMREGENERÁLÓ
Káposzta
Az immunrendszert erősítő anyagok másik fajtája a glutation, szabadgyök megkötő, izomregeneráló anyag, mely elsősorban zöldségekben, gyümölcsökben található. A káposzta kiváló, és olcsó forrása a glutationnak, melyet a hosszú tél alatt is károsodás nélkül megőriz nekünk. Hőkezelés hatására kissé bomlik, ezért savanyítva a legjobb a káposztát fogyasztani, a savas közeg a glutation hasznosulásának ugyanis kedvez. Fogyasztható párolva köretként és levesnek is. Próbálj ki több fajtáját; a kínai kel pl. kefires salátaként nyersen is kitűnő.