Újdonság Olaszországból – Walkenergie

Vonzana a spinning, csak nem szeretsz biciklizni? Legszívesebben sétálnál vagy kocognál, de nem tudod, hogy aknázhatnád ki legjobban a mozgás lehetőségeit? Akkor neked való a Walkenergie!

{idozito2}

 

 

 A konditermek futógépeit használva gyakran ütközünk abba a problémába, hogy teremedzői segítséggel is mindössze a gépek bekapcsolásáig, a gyorsaság és dőlésszög beállításig terjed a tudományunk, amikor az edzésünket megtervezzük. Innentől azután magunkra vagyunk hagyva, nekünk kell eldöntenünk, hogyan osztjuk be erőnket és időnket, mennyit és milyen intenzitással, milyen dőlésszögű pályán edzünk. Így legtöbben az addig futok, amíg a lábam bírja elvet alkalmazzuk, tekintet nélkül az edzés céljára, a megfelelő pulzusszint beállítására, a futás közbeni helyes testtartásról és a megfelelő bemelegítésről, valamint nyújtásról nem is beszélve.

Nincs más választás, mint dönteni egy edző által szakszerűen vezetett csoportos és a futópados edzés között?
Erre a problémára jelent most megoldást a WALKenergie, amely Olaszországból érkezett hozzánk pár éve, és egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Külső szemlélőként ez az óra a spinning edzéshez hasonlatos, azzal a különbséggel, hogy itt nem edzőtermi kerékpárok, hanem gyaloglógépek töltik meg a termet. Elöl áll az edzőé, aki szemben a vendégeknek, menetirányban gyalogol a gyaloglógépen, és instrukciókat ad a vendégeknek a gyaloglás ütemére, illetve a gyaloglás közben végzett kiegészítő mozdulatokra vonatkozóan.

Hogyan is néz ki egy ilyen edzés?
Mint minden jó edzés, természetesen ez is bemelegítéssel kezdődik, azzal az eltéréssel, hogy itt a bemelegítést is a gyaloglópadon végezzük. Ezután 45-50 perces menetelés következik edzői irányítással, különböző tempójú zenéket követve, váltakozó intenzitással, az intenzitáshoz megfelelő gyakorlatokkal. Az órát kiegészítő hasizom gyakorlatokkal és nyújtással zárják. A vendég már az első órán megismerkedik a gyalogláshoz szükséges helyes testtartással és a helyesen kivitelezett lépéstechnikával.

Miért gyaloglás és miért nem futás?
A gyaloglás előnye, hogy erősíti a szívet és az érrendszert, javítja a tüdő és a légzés hatékonyságát, növeli az izomtömeget és izomerőt, csökkenti a zsírtömeget, növeli a csontűrűséget. Ezen felül az egyik legkevésbé sérülésveszélyes sport, bárki végezheti kortól, nemtől, testsúlytól függetlenül. A futás ezzel szemben több sérülésveszélyt tartogat, nem végezheti mindenki, például túlsúlyosaknak vagy porckopással, ízületi problémákkal küzdőknek nem ajánlott. Nem beszélve arról, hogy míg a futás már bizonyos erőnléti szintet igényel, gyalogolni mindenki tud!

Milyen a gyaloglópad?
A program megszületésének alapja az edzőtermi futópad volt, mégis óriási különbség a kettő között, hogy a gyaloglógépek nem elektromosak, hanem mechanikusak. Így az edzésen lehetővé válik a valódi gyaloglás szimulálása, hiszen az utcán sem a járda fut alattunk, hanem mi toljuk el magunk alól a talajt. Ezzel egyrészt kizárjuk a túlerőltetés veszélyét, hiszen nem az edzést végző személy függ a gép gyorsaságától, hanem a gép alkalmazkodik a vendég kondíciójához, másrészt sokkal hatékonyabb edzéseredmény érhető el, hiszen csak úgy lehet haladni a gépen, ha a gyalogló valóban saját izomerővel tolja hátra a lábait a lépés során.

A gyaloglás az egyik legkevésbé sérülésveszélyes sport, bárki végezheti kortól, nemtől, testsúlytól függetlenül.

Hogyan szabályozható az edzés intenzitása?
A futópad abban is speciális, hogy dőlésszöge nem állítható, hanem állandó 27°-ra van beállítva, melyet az edzésprogram kidolgozói a test anatómiája és a fizikai terhelés szempontjából ideális értékként határoztak meg. Így az edzés intenzitása nem a dőlésszöggel, hanem a szalag ellenállásával fokozható, manuálisan a gép jobb oldalán található ellenállás szabályzóval (jobb illetve bal irányba tekerve). A padon végezhető gyakorlatok úgy vannak összeállítva, hogy azok mindenki számára elvégezhetőek legyenek kortól, nemtől, testsúlytól függetlenül. Az edzés nehézségét a kiegészítő gyakorlatokkal, illetve a nagyobb ellenállás használatával tudjuk fokozni.

Milyen tempójú zenére dolgoznak az edzésen?
A zenét az edző válogatja össze, és tervezi meg az óra céljai szerint, nincs egy meghatározott BPM szám. A zene intenzitása folyamatosan változik a gyakorlatokkal együtt. Az ellenállás fokozásával akár lassabb zenére is kemény edzést lehet végezni. Ami fontos, hogy mindenki saját magának megfelelő módon tud haladni, ha elfárad, lelassítja a lépéseit (felezi az ütemet), vagy esetleg megáll, iszik egy kortyot, törölközik, és aztán újra felveszi a gyaloglás ütemét. Ilyen módon együtt tud dolgozni egy olyan ember, aki ritkán, vagy soha nem mozgott illetve egy olyan, aki akár épp maratonfutásra edz.

Nem túl monoton az edzés?
Az edzésnek három típusa van:
1. Classic: folyamatos gyaloglás különböző intenzitással, a lépéshossz illetve a lépéstempó változtatásával, helyenként kocogással, szakaszonként változó ellenállással.
2. Basic: egyszerű, könnyen követhető lépéskombinációkkal dolgozik, változatos alaplépésekből összeállított fokozatos terhelést biztosít az edzés során.
3. Aerobik Elements: az aerobikot kedvelőknek ajánlott. Aerobik alaplépéseket kombinál, kicsit összetettebb, de követhető koreográfiákkal. Kiegészítésként karmunkával is lehet fokozni a kombinációkat. A variációk sora végtelen.

Milyen izomcsoportokat mozgat meg?
A gyaloglás elsősorban a far-, a comb- és a vádli izmait dolgoztatja és formálja. Emellett azonban a törzs izomzatait is megmozgatja, de a kiegészítő karmunka is rendkívül hatásos. Az óra végi hasizom gyakorlatok pedig remekül kiegészítik az edzést. Mindemellett tartsuk szem előtt, hogy a csoportos fitneszedzések közül a gyaloglás az egyik leghatékonyabb zsírégető tréning, valamint egész testre kiterjedő alakformáló is egyben.

Mire van szükségünk az edzéshez?
Ha heti egy-két alkalommal edzünk, egy jó minőségű edzőcipő, ha ennél többször, akkor futócipő viselése ajánlott. Emellett laza, kényelmes sportöltözéket, másfél liter vizet és törülközőt vigyünk magunkkal. A pulzusmérő óra szintén nagy segítséget tud nyújtani abban, hogy a zsírégető tartományban tartsuk edzésünket.

Szöveg: Zubreczki Judit, Fotó www.teamfitness.hu