Fellélegzünk a tavaszban?!
Tavasz, virágok, napfény, boldogság, romantika. Orrfújás, tüsszentés, viszketés, allergia.
Kétarcú ugye? Mert bizony az, amire úgy várnak sokan, komoly kellemetlenséget, akár szenvedést is okoz a többieknek. Indul az allergiaszezon…

{idozito2}

 

Virágoznak a növények, folyik az orrom…
A kipattanó rügyek megjelenésével együtt egyre többen tüsszögnek és trombitálnak zsebkendőikbe az utcán, a munkahelyen és az iskolákban, aminek oka nem más, mint az allergiás rhinitis, hétköznapi nevén szénanátha.

Mi az a rhinitis?
A gyakori betegség tünetei megtévesztésig hasonlítanak a náthához, ám attól eltérően nem vírusok, hanem ún. allergének okozzák. Az allergének alapvetően ártalmatlan anyagok, ám valamilyen okból kifolyólag a szervezet tévesen veszélyesnek ítéli őket, így védekezésül allergiás válasszal reagál. Becslések szerint a szénanátha a fejlett országok lakóinak kb. 20%-át érinti valamilyen mértékben. Bármely életkorban jelentkezhet, de rendszerint gyermekkorban vagy kamaszkorban alakul ki. Némi vigaszt nyújthat, hogy az életkor előrehaladtával a tünetek intenzitása általában csökken.
A szerencsésebbeknél a szénanátha csupán kellemetlenséget okoz, ám sok érintettnél a betegség olyan súlyos és állandósult tünetekkel jár, hogy a napi munkavégzést vagy tanulást is megnehezíti. Ilyenkor szükség van kezelésre, de nem árt tudni, hogy a legtöbb terápia általában nem képes a tüneteket teljesen megszüntetni, csupán azok súlyosságát enyhíti.

TÜNETEK
A tünetek az év különböző időszakaiban változást mutatnak, attól függően, hogy a beteg milyen anyagokra érzékeny. Ha valaki a pollenekre allergiás, akkor magas pollenkoncentráció esetén számítania kell a tünetek súlyosbodására.
Gyakori, általános tünetek:
● tüsszögés,
● könnyezés,
● kaparó érzés a torokban,
● viszkető orr,
● orrdugulás/orrfolyás.
Súlyos tünetek:
● verejtékezés,
● fejfájás,
● szaglás és íz érzés elvesztése,
● arcüregi fájdalom,
● fáradtság, kimerültség,
● ingerlékenység,
● álmatlanság.
FONTOS: Az asztmás betegek állapotát tovább rontja a kezeletlen szénanátha, fokozza a légzési nehezítettséget, az asztmás epizódok súlyosabbá válnak.

Mi okozza?
A szénanátha valójában szervezetünk egy téves reakciójának következménye. A szervezet a belélegzett anyagot, az ártalmatlan pollent, gombaspórát, port fenyegető behatolóként azonosítja, ezért védekezésül IgE antitesteket termel. Az antitestek egy hisztamin nevű anyag felszabadulását váltják ki, és ez az anyag okozza a szénanáthás tüneteket.
A szezonális allergiák csak az év bizonyos hónapjaiban produkálnak tüneteket, ám ha valaki például a poratkára vagy a kedvenc macskája szőrére érzékeny, bizony egész évben kénytelen viselni a kellemetlenségeket. A fák pollenjei leginkább tavasszal, a fűpollenek késő tavasztól nyár végéig, a gyomnövények pollenjei általában ősszel, a gomba- és penészspórák jellemzően a melegebb hónapokban fenyegetik az allergiásokat.

Mint minden betegségnek, a szénanáthának is vannak ún. rizikófaktorai, melyek jelenléte esetén nagyobb a betegség kialakulásának veszélye. Ilyen például:
● a családi halmozódás, genetikai hajlam;
● egyéb allergiás megbetegedés, pl. bőrallergiák, asztma;
● életkor és nem: a kamaszkorúaknál a lányokhoz képest közel kétszer nagyobb a fiú szénanáthások aránya, bár felnőttkorra a fiúk kinövik és ezután némileg a lányok hátrányára billen a mérleg;
● a születés hónapja is számít: a pollenszezon alatt születetteknél némileg nagyobb a szénanátha későbbi kialakulásának veszélye;
● a passzív dohányzásnak első életévükben kitett gyermekeknél nő a betegség esélye;
● megfigyelések szerint az elsőszülöttek közt gyakrabban fordul elő;
● magas életszínvonalú családba érkező gyermekeknél is nagyobb a kialakulás veszélye.
A szakértők szerint az utolsó két tényező a gyermekkori fertőzésekkel áll kapcsolatban. A jobb anyagi körülmények közt élő kisbabák általában kevesebb fertőzésen esnek át, ami viszont növeli az autoimmun problémák kockázatát.

TUDTAD?
Egy kutatás során megállapították, hogy a császármetszéssel született kisbabáknak közel ötször nagyobb esélyük van arra, hogy kétéves korukra allergiásak legyenek, mint a természetes úton született gyermekeknek. A kutatók magyarázata szerint mivel a császáros babák nem haladnak át a szülőcsatornán, nem találkoznak az ott lévő baktériumokkal, melyek a természetes úton születetteknél jelentős mértékben hozzájárulnak az immunrendszer megalapozásához.

Kezelhető?
Mivel a szénanátha tünetei eléggé nyilvánvalók, a szénanátha könnyen diagnosztizálható, bőrteszt és vérvétel segítségével a specifikus allergéneket vagy allergéneket határozzák meg.
● A tünetek enyhítésére igénybe vehetünk szemcseppeket, orrcseppeket és különböző antihisztamin hatású készítményeket, melyek blokkolják a hisztamin felszabadulását. Az újabb antihisztaminok kevésbé álmosítanak, ám használatuk kellemetlen szájízt okozhat.
● Ha az antihisztamin nem segít, az orvosunk felírhat kortikoszteroid tartalmú orrspray-t, ami csökkenti a gyulladást, biztonságos és hatékony, bár a tünetek javulásához legalább 1 hét folyamatos használat szükséges, és néhány beteg kellemetlen szájízről panaszkodik. Kortikoszteroid tartalmú tablettát csak súlyos tünetekre és rövid távú használatra írnak fel, mert hosszú távon szürkehályogot, izomgyengeséget és csontritkulást okozhat.
● Ma már egyre népszerűbb az allergénspecifikus immunterápia, melynek lényege, hogy a beteget fokozatosan növekvő mennyiségű allergénnel próbálják „hozzászoktatni” az expozícióhoz.a

10+1 házi praktika
A gyógyszeres terápia mellett vagy helyett a bioboltokban vagy a piacon is bukkanhatunk hatékony szerekre.
1. Kutatások szerint napi 500 mg C-vitamin képes enyhíteni a szénanátha tüneteit. Jobb, ha ezt a mennyiséget inkább friss, szezonális zöldségekből és gyümölcsökből visszük be, természetesen figyelve az esetleges keresztallergiára.
2. Karotinoid tartalmuknál fogva a káposztafélék is segítséget nyújtanak. A karotinoidok hatékonyabb felszívódásának érdekében érdemes zsiradékkal, például olívaolajban párolva fogyasztani, vagy nyersen, vinaigrette öntettel.
3. A csalán hisztamintartalma segít megszerezni az allergénnel szembeni toleranciát. Fogyaszthatjuk naponta háromszor, a bioboltokban beszerezhető tea vagy kapszula formájában, hosszú távú alkalmazása azonban nem javasolt, mivel kimerítheti a szervezet káliumtartalékait. Mindenképpen vegyük azt is figyelembe, hogy erős vízhajtó!
4. Az acsalapu fokozza a nyálelválasztást és az izzadást, emellett csillapítja a köhögést és megkönnyíti a légzést. Hatékonyságát kutatási eredmények igazolják, kéthetes terápia után ugyanolyan hatékonynak bizonyult, mint a receptre kapható cetirizin készítmények, és mindössze öt nap alatt megszüntette a tüsszögést, orrfolyást vagy orrdugulást és az allergiás szempanaszokat. Hatékonyan csökkenti a gyulladást és blokkolja a hisztaminokat, de parlagfű és krizantém érzékenység esetén kerülnünk kell a használatát és nem javasolják kisgyermekeknek és 65 évnél idősebbeknek sem.
5. A fekete bodzát immunerősítő hatása miatt gyakran használják influenza ellen és jó szolgálatot tehet az allergia kezelésében is. Próbáljuk ki a feketebodza bort, lekvárt vagy gyümölcslevet, hogy hozzájuthassunk a növény kincset érő flavonoid tartalmához.
6. A hagyma és fokhagyma természetes antihisztamint tartalmaz, akárcsak az alma, viszont az almától eltérően nem okozhat orális allergia szindrómát.
7. A petrezselyemzöld gátolja az allergiát kiváltó antihisztaminok szekrécióját, ám legyünk óvatosak, mivel nagy mennyiségben fogyasztva vízhajtó hatású.
8. A kamillatea is régi, jól bevált szer a felső-légúti gyulladások enyhítésére. A zöld tea szintén blokkolja a hisztamin felszabadulást és az immunrendszer erősítésének egyik legjobb házi szere, a borsmenta tea pedig megszünteti az orrdugulást és felszabadítja légutakat.
9. A gyömbértea kiváló nyákoldó, erősíti az immunrendszert és természetes antihisztaminként működik.
10. A szempanaszok enyhítésére használjunk alkoholmentes körömvirág kivonatot, adjunk hozzá egy cseppentőnyi ezüst kolloid oldatot, hogy erősítsük az antimikrobiális hatást és csökkentsük a gyulladást.

+ 1 Recept, melyet a gyógynövényszakértők kifejezetten az allergiások számára állítottak össze.
Anti-allergia leves
Dobjunk forró vízbe egy hagymát héjában és egy gerezd fokhagymát, majd adjunk hozzá felkockázott esti kankalin gyökeret és levelet. 5 perc főzés után öntsünk a főzetbe egy bögrényi csalánlevelet és egy bögre felkockázott zellerszárat, majd lassú tűzön főzzük további 3-10 percig. Ha elkészült, távolítsuk el a hagyma héját, és a levest forrón fogyasszuk. Ízesíthetjük borecettel, fekete borssal, csípős paprikával, kurkumával, curry porral vagy zellermaggal.

Felejtsd el a bedugult orrot!
● Bedugult orral ne majszoljunk csokoládét, mert egyrészt az ízét sem érezzük, másrészt a csokoládé bizonyos anyagai tovább fokozzák az orrnyálkahártya duzzanatát. Nem árt tudni, hogy a sör és a bor ugyanezt a hatást produkálja.
● A kínai népi gyógyászatban használt efedra nevű növény sokat segíthet, szívbetegek és magas vérnyomásban szenvedők számára azonban nem ajánlott.
● A naponta többször végzett, nagyjából 15 percig tartó inhalálás, egy forró fürdő vagy meleg borogatás is tisztítja az orrjáratokat, főleg, ha a forró vizet egy kevés borsmenta vagy eukaliptuszolajjal, esetleg egy pohárka almaecettel is felturbózzuk. Vigyázzunk azonban, mert az eukaliptusz és a menta olaj semlegesítik a homeopátiás golyócskák hatását.
● Ha otthonunk levegője száraz, a párásító készülék is jó szolgálatot tehet.
● Érdemes megbíznunk nagyanyáink tanácsaiban is, akik ilyen probléma esetén rendíthetetlenül bíztak a forró italok és levesek, no és persze az erős paprika jótékony hatásában. Ha az orrunk már végképp nem szelel, itt az ideje, hogy próbára tegyük a forró gyömbérteát, amit a nagyobb hatékonyság kedvérét egy adag csilivel is fűszerezhetünk. Az igazán bátor, vagy a végképp elkeseredett szénanáthások pedig akár egy nyers erős paprikát is elrágcsálhatnak.

Sok más mellett ezek a szerek a homeopátiás megoldás részei lehetnek. A komolyabb eredmény eléréséért természetesen konzultálj homeopátiás orvossal.
● Arundo donax (Olasznád): tüsszögés, orrfolyás, szaglás elvesztése, illetve az íny, az orr és a szemek erős viszketése esetén.
● Wyethia helenoides (Mérges Gyom): az arundohoz hasonlóan az elviselhetetlen szájpadlás-, orr- és torokviszketés csillapítására.
● Arum Triphyllum (Indiai Tarlórépa): akkor használjuk, ha az állandó orrfújástól már kisebesedett az orrunk, és a szájon át légzéstől a torkunk kiszáradt, a szánk kicserepesedett.
● Sabadilla (Tetümag) az egyik legjobb homeopátiás szer az állandó tüsszögés, orrfolyás, viszketés és szemkönnyezés enyhítésére.

Hogyan használjuk az orrcseppet?
A legfontosabb, hogy mindig tartsuk be az orvos vagy a dobozban található betegtájékoztató utasításait, és a szuszpenzió állagú orrcseppeket minden használat előtt rázzuk fel.
● Mindenekelőtt fújjuk ki az orrunkat.
● Az orrcsepp használata előtt és azt követően, nagyon fontos az alapos kézmosás.
● Vegyük le a kupakot és engedjünk a cseppentőbe egy kevés folyadékot.
● A fejünket hajtsuk hátra, majd a cseppentőt az orrlyuk fölé emelve cseppentsük, ám legyünk óvatosak, nehogy a cseppentő végével megsértsük az orrnyálkahártyát.
● A fejünk egy rövid ideig maradjon hátrahajtva, így az orrcsepp az orrüreg hátsó részéhez is eljut.
● Miután a másik orrlyukba is cseppentettünk, gondosan zárjuk vissza az orrcseppet.

FONTOS!
Használat közben ne érintsük a cseppentőt, és vigyázzunk, hogy például lehelyezés közben ne érje szennyeződés.

Pár jó tanács:
● A gyermekeket fektessük ölünkbe, a fejecskéjüket tartsuk hátradőlve, kissé lefelé tartott pózban.
● Ügyeljünk a szavatossági időre, hisz ennek lejártával az orrcsepp sem használható. A legjobb, ha a felnyitás időpontját felírjuk az orrcsepp üvegére.
● Az orrcseppeket száraz, hűvös helyen, gyermekektől elzárva kell tartanunk.
● Néhány korty vízzel vagy más innivalóval semlegesíthetjük az orrcsepp okozta kellemetlen ízt.
● Az orrcseppet csak egy személy használja, különben számolnunk kell a fertőzések veszélyével.
● Egy hétnél tovább ne használjuk rendszeresen az orrcseppet, mivel a hosszú távú használat károsítja az orr nyálkahártyáját, sőt akár függőséget is okozhat. Mivel a sós vagy tengervizes oldatok használatakor a hozzászokás veszélye nem áll fenn, 2,5 deci forralt víz és ¼ teáskanál só keverékéből házilag is készíthetünk orrcseppet.

Szív-és érrendszeri betegségek, pajzsmirigy túlműködés, cukorbetegség, magas vérnyomás, prosztata megnagyobbodással járó vizelési problémák mellett, valamint fogászati beavatkozások és műtétek előtt, az orrcseppek használatát egyeztessük orvosunkkal.

FONTOS! Várandós és szoptatós kismamák csak indokolt esetben, orvosi ellenőrzés mellett használhatnak orrcseppet!

Szöveg: Erdélyi Marianna