A jo-jo effektus vége az szokott lenni, hogy az izom-zsír arány a zsír javára eltolódik, kb. 30%-al több lesz a testtömeg, mint a fogyókúra előtt, és leadni is sokkal nehezebb a felszökött kilókat.

 {idozito3}

 Étrendek, diéták, tanácsok. Szinte minden héten megjelenik egy új tuti biztos megoldás, amivel elvileg kizárt, hogy ne érd el az álomalakot, miközben makkegészséges leszel. De vajon akkor miért vannak még olyanok, akik súlyfelesleggel küzdenek? 

Lássuk, a bűvös 7-os mit tud?

Dukan diéta
Alacsony szénhidráttartalmú, magas fehérjetartalmú étrend. Alapja, hogy viszonylag magas fehérje, és igen alacsony szénhidrát tartalmú alapanyagok adják a diéta gerincét: szárnyasok, hal, tojás és zsírmentes tejtermékek. A szénhidrát bevitelt csak magas rosttartalom mellett engedélyezi, így pl. zabkorpa, müzli formájában. Az Atkins diétával ellenétben a Dukan diéta tiltja a zöldségek nagy részét, illetve a zsírbevitelt. Így bár gyors fogyás érhető el, komoly hiányállapotok léphetnek fel rövid idő alatt. Az étrend célja – elviekben a lassú, fokozatos fogyás, hetente 1 kg. Emellett hetente rendszeres mozgást ír elő. A diétának nincs határideje, a megalkotói szerint bármeddig tartható.
Előnye, hogy a magas fehérjebevitel mellett megelőzhető a nagymértékű izomtömeg vesztés. A gyors fogyás nagyon motiváló lehet, így rá lehet szoktatni a fogyni vágyót a rendszeres mozgásra. Könnyen követhető, nem kell számolgatni a kalóriákat.
Hátránya, hogy a folyamatos magas fehérje-, szinte nulla szénhidrát és zsírbevitellel nem csak a vesét, de a májat, és az anyagcserét károsíthatja. Egyéb mellékhatások is jelentkezhetnek, mint pl. a rossz lehelet, a szájszárazság, fáradtság, szédülés, álmatlanság, hányinger, mivel a szervezet kívánja a szénhidrátot. A nőknél igen gyakran jelentkezik húsundor diéta nélkül is, és a magas fehérjebevitel gyakran okoz ilyen tüneteket. A teljes kiőrlésű gabona, gyümölcs és zöldség hiánya székrekedést, és emésztési problémákat okozhat. Mivel elég egyhangú, hamar fel szokták adni a kipróbálók.
BÍRÁLAT: A hátrányokat figyelembe véve a diéta hosszú, többhónapos követése komoly egészségügyi kockázattal járhat. Emiatt a jo-jo effektus szinte kikerülhetetlen, aminek a vége az szokott lenni, hogy az izom-zsír arány a zsír javára eltolódik, kb. 30%-al több lesz a testtömeg, mint a fogyókúra előtt, és leadni is sokkal nehezebb a felszökött kilókat.

Atkins diéta
Az Atkins diéta alacsony szénhidrát-, és magas fehérje tartalmú étrendprogramot ajánl. A leadni kívánt testtömegtől függően általában minimum két hét az időtartama, de mivel gyors ütemű fogyás érhető el vele, pár hét alatt látványos lesz a hatása.
Az első fázisban magas fehérje-, zsír-, és alacsony szénhidráttartalmú étrendet kell tartani. Fogyasztható pl. hús, tenger gyümölcsei, tojás, sajt, néhány zöldség, vaj és olaj. Ellentétben a Dukan diétával, korlátlan zsírbevitelt engedélyez, ugyanis úgy gondolja, hogy nem a zsiradék, hanem a szénhidrát hizlal. Emellett megengedi néhány zöldség, mint a paprika, uborka, jégsaláta fogyasztását az első fázisban. A következő három fázisban lassuló, de folyamatos fogyás és rendszeres testmozgás mellett több szénhidrátot, gyümölcsöt és zöldséget lehet fogyasztani. Így fokozatosan el lehet érni mind mennyiségben, mind pedig minőségben az egészséges szénhidrát-beviteli arányt, és fent lehet tartani az elért testsúlyt. Az első fázis célja hogy két hét alatt 7-8 kilót fogyjunk, majd fokozatosan lassuljon le a fogyás üteme heti 1-1,5 kg-ra.
Előnye, hogy nagyon gyorsan lehet vele fogyni, ami motiváló lehet. Mivel sok vörös húst, majonézt, vajat, tejszínt, sajtot tartalmaz, ezért a férfiak is szívesen fogyasztják.
Hátrányok: Kezdeti mellékhatások között szerepel a rossz lehelet, a szájszárazság, fáradtság, szédülés, álmatlanság, hányinger és székrekedés, amit a szénhidrát és a rostbevitel drasztikus csökkentése vált ki. A nagymennyiségű telített zsír növeli a szívbetegségek kockázatát, főleg ha az étrendből hiányzik a gyümölcs, zöldség-és tejtermékek. A magas fehérjebevitel hatással lehet a csont és a vese egészségére hosszú távon.
BÍRÁLAT: A gyors fogyás lehet motiváló, de hosszú távra ez a diéta nem ajánlott. Az Atkins diéta nem kiegyensúlyozott tápanyagtartalmú a zöldség, gyümölcsbevitel korlátozása miatt. A korlátok folytán egyhangúság léphet fel, ami hamar a diéta feladását eredményezheti, ilyenkor pedig a jo-jo effektus elkerülhetetlen.

A jo-jo effektus vége az szokott lenni, hogy az izom-zsír arány a zsír javára eltolódik, kb. 30%-al több lesz a testtömeg, mint a fogyókúra előtt, és leadni is sokkal nehezebb a felszökött kilókat.

South Beach diéta
A South Beach diéta alacsony glikémiás indexű diéta, eredetileg a szívbetegek találták ki az Egyesült Államokban. Kalóriaszámolás nélkül egy olyan étrendet takar, mely elsősorban minőségi és nem mennyiségi korlátokat szab. Elve, hogy az elhízás a folyamatos vércukor kiugrások következménye, amit a magas glikémiás indexű élelmiszerek produkálnak. A glikémiás index azt mutatja meg, hogy mennyire emeli meg a vércukrot az adott élelmiszer. A magas glikémiás indexű élelmi anyagok a vércukor kiugrás irányába hatnak, míg az alacsony glikémiás indexűek egyenletes vércukorszintet biztosítanak.

Glikémiás index táblázat
Magas: burgonyapüré, cukorszirupok, főtt burgonya, méz, gabonapehely, kukoricapehely, (minden pelyhesített termék), minden cukros üdítőital
Közepesen magas Fehér kenyér, félbarna kenyér, zsemle, kifli, ostyák, kétszersült, sós sütemények, kekszek, édes müzlik, pudingpor, tejberizs, fehér liszt, főtt tészta (kivéve a spagetti és makaróni, mert ezek általában durum lisztből készültek), kalács, szőlő, répacukor
Közepes: zabpehely, kukorica, főtt rizs, fekete kenyér, banán, natúr (cukormenetes) gyümölcslé, fekete csokoládé
Közepesen alacsony: tej, joghurt, kefir, gyümölcsök, durumtészta (makaróni, spagetti stb.), tejszínes cukormentes fagylalt, magas zsírtartalmú tejcsokoládé, (a zsiradék és a fehérje lassítja a szénhidrát felszívódást)
Alacsony: gyümölcscukor, száraz hüvelyesek, szója, dió, mogyoró, korpás müzli, teljes őrlésű pékáru, barna rizs, zöldségek

A diéta felosztása olyan formán van kialakítva, hogy az első két hétben magas fehérjetartalmú húst, halat, baromfit ajánlott fogyasztani, alacsony glikémiás indexű zöldségekkel és telítetlen zsírokkal. Ez az étrend kb. 1000 kalóriát tartalmaz, és beindítja a fogyást is, így az első két hétben heti 2-5 kilogramm fogyást is eredményezhet. A második és harmadik fázisban heti egy kilogrammos fogyás mellett tovább válogathat a fogyni vágyó az alacsony glikémiás indexű élelmiszerekből, így áttérve az egészséges életmódra fenntartható a lassú fogyás, és megtartható a leadott súly.
• Előnyök: A kevesebb megszorítás megkönnyítheti a diéta betartását. Ha az első fázis nehézségeit át tudod vészelni a második és harmadik fázis már az egészséges táplálkozás elveit figyelembe véve segíti a fogyást. A második fázisban mindenképpen érdemes egy hétre előre megtervezni az étkezést és/vagy étkezési naplót vezetni egy pár hónapig, hogy véletlenül se fogyasszon túl sok kalóriát egy nap alatt.
• Hátrányok: Az első két hét szigorúsága elveheti azoknak a kedvét, akik nem gondolták komolyan a diétát, és mivel igen egyoldalú, így ebben a két hétben természetes forrású vitamin és nyomelem kiegészítésre mindenképpen szükség van. Eleinte mellékhatások fordulhatnak elő mint: rossz lehelet, szájszárazság, fáradtság, szédülés, álmatlanság, hányinger és székrekedés.
BÍRÁLAT: Az első két hetet a legnehezebb átvészelni. Az első 10-15 kilogramm súlyvesztés nagyjából arányosan oszlik meg a víz a szénhidrát raktárak, a zsír és az izomtömeg-vesztés között. Ha sikerül a kezdeti szakaszt átvészelni, a második fázisban változatosan étkezhet a fogyni vágyó, így minden tápanyagot megkap, amire szüksége van. Ezáltal hosszútávon fenntartható a leadott súly.

Mediterrán diéta
Általánosan elfogadott elmélet, hogy az emberek, akik a Földközi-tengerrel határos országokban tovább élnek, kisebb arányban szenvednek rákban és szív-és érrendszeri betegségekben. A titok kulcsa az aktív életmód, a súlykontroll, a vörös hús, cukor, és a magas telített zsírsavakat tartalmazó ételek mellőzése. A Harvardi Egyetemen kifejlesztettek egy felhasználóbarát mediterrán étrend piramist, amely hangsúlyozza a gyümölcsök, zöldségek, teljes kiőrlésű gabona, bab, dió, hüvelyesek, olívaolaj, és ízletes zöldfűszerek, halak és a tenger gyümölcsei legalább heti egy-két alkalommal történő fogyasztását. Ezen kívül mértékkel engedi még a baromfi, tojás, az alacsony kalória tartalmú sajtok, a tehén- és juhtúró, joghurt és a vörösbor beiktatását az étrendbe. A jó közérzet és az ideális testsúly eléréséhez nélkülözhetetlennek tartja a rendszeres testmozgást, lehetőleg minden nap, de minimum heti 3 alkalommal fél órás kerékpározást, futást vagy intenzív sétát javasol.
Előnye: Mivel nem tilt táplálékcsoportokat, ezért hosszú távon sincs egészségügyi kockázata a diétának. A szív- és érrendszeri megbetegedések mellett magas flavonoid-tartalmánál fogva a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát is csökkenti és segít a cukorbetegség megelőzésében, valamint a cukorszint csökkentésében. A magas rosttartalmú ételek hamar telítettség, jóllakottság érzést keltenek, ezért nem készteti túlevésre a diéta követőjét és a hasi elhízás mértékét is képes csökkenteni.
Hátrányok: A diéta alatt nem lehet fogyasztani vörös húsokat, viszont egy kutatás szerint, ha teljesen lemondunk ezekről, akár vas-, cink- és vitaminhiányosak is lehetünk. A vörös hús sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, pl. a vas, cink, B-vitaminok, D-vitamin, protein, szelén, amik fontosak az egészség és a jó kondíció szempontjából.
BÍRÁLAT: A mediterrán diéta nem alkalmas arra, hogy gyorsan adjuk le a kilókat, a módszer lassú, de biztos fogyáshoz vezet. A minőségi élelmiszerek miatt nem tartozik az olcsó fogyási lehetőségek közé, de hosszabb távon megéri.

Karcsúsító diéta
E diéta szerint a magas zsírtartalmú élelmiszereket alacsony zsírtartalmúra kell cserélni. A fogyni vágyó dönti el, hogy abból a listából, amik az engedélyezett alapanyagokat és élelmiszereket tartalmazzák, melyiket választja. Ezek pl.: gyümölcs, zöldség, tészta, burgonya, rizs, sovány hús, hal, tojás, rostokban gazdag teljes kiőrlésű kenyér és keksz, kalciumgazdag tej, sajt és joghurt, valamint dió és egészséges olajok. Ezeket korlátlanul lehet fogyasztani, tiltott élelmiszerek nincsenek. Három étkezési tervet lehet váltogatni a diéta során:
1. Extra könnyű, amikor korlátlan mennyiségű zöldséget, gyümölcsöt lehet fogyasztani, 2. Zöld napok: a burgonya, hüvelyesek, keményítőtartalmú zöldségek, rizs, tészta és sovány fehérjét élelmiszerek és tejtermékek fogyasztása 3. Eredeti napok: sovány hús, baromfi, hal és tenger gyümölcsei, összetett szénhidrátok és a tejtermékek fogyasztása.
• Előnye, hogy nincsenek tiltott élelmiszerek, ezért az étrend változatos és családbarát – nem kell külön főzni a fogyni vágyónak. Kalóriát nem kell számolgatni, viszont emellett egy fokozott intenzitású edzéstervet kell betartani, melynek célja, hogy segítse a heti 0,5-1 kg-os fogyást egy héten. Írjuk meg előre egy hétre az edzéstervünket, odafigyelve arra, hogy növeljük a mozgásos tevékenységeink energiaszintjét, mely a folyamatos energiafelhasználást biztosítja.
• Hátránya, hogy aki nem ismeri az ételek összetételét, és nincs tisztában azzal, hogy mik azok az élelmi anyagok, amik magas energiatartalmúak, könnyen abba a hibába eshetnek, hogy fogyókúra címén szép lassan visszatérnek a berögződött rossz szokásaikhoz. Kutatások kimutatták, hogy a túl alacsony zsírtartalmú étrend felelős lehet az egészség romlásáért. A zsírok megfelelő egyensúlyban történő fogyasztása létfontosságú védelmet nyújt a szervezetben betegséget okozó gyulladási folyamatok kialakulása ellen.
BÍRÁLAT: A diéta folyamatos kontrollt igényel, ami nagy önfegyelmet és odafigyelést feltételez. Bár kiegyensúlyozott és változatos étrendet lehet összeállítani a diétában, mégis ha nincs tisztában a fogyni vágyó az élettani alapelvekkel, könnyen eltévedhet, elbizonytalanodhat.

Paleodiéta
A diéta alapja a paleolitikumban élő népek 2,4 millió évvel ezelőtti táplálkozási sajátosságai. Akkoriban az őseink vadászó, gyűjtögető életmódot folytattak. A diéta hívei azzal érvelnek, hogy génállományunk minimálisat változott az akkori állapothoz képest, így az étrendnek is követnie kellene az arra a korra jellemző arányokat. Az étrend majdnem dupla mennyiségű állati eredetű fehérjét tartalmaz a ma ajánlotthoz képest, emellett az étrendnek 30%- a volt szénhidrát, míg a 35 – 40%-a zsiradék. Alacsonyabb volt a sóbevitel, a vadak és halak gyakori megjelenése az étrendben viszont kiegyensúlyozottá tette a zsírsav bevitelt, a bogyók, gyümölcsök, zöldségek magas aránya pedig a megfelelő antioxidáns, rost, vitamin és ásványi anyag ellátottságot biztosította. A szükséges energiabevitelt gumós gyökerekkel és olajos magvakkal pótolták. Édesítésre ritkán mézet használtak.
Előnye, hogy az előírásokat betartva, változatosan összeválogatva a nyersanyagokat, az egészségre igen kedvező hatású táplálkozás valósítható meg vele. Segíthet a kettes típusú cukorbetegség, a daganatos megbetegedések, a szív- és érrendszerei megbetegedések megelőzésében.
Hátránya: Az alapanyagokat nehéz beszerezni, ha maradéktalanul eleget akarunk tenni a diéta követelményeinek. A magvak, maglisztek használata allergiás megbetegedések kialakulását eredményezheti, míg a drasztikusan és hirtelen lecsökkentett szénhidrátbevitel anyagcserezavart okozhat.
BÍRÁLAT: A diéta a mai világban meglehetősen nehezen betartható. Ha kizárólag bioalapanyagokból próbálja meg a diétázó biztosítani az alapanyagokat, akkor irreálisan drága. Bizonyított, hogy az élelmiszereink tápanyagtartalma jelentősen csökkent a 200 évvel ezelőtti állapothoz képest is. Anyagcsere betegséggel küszködő embereknek egyáltalán nem ajánlható. Ha a diétázó nem tudja megoldani, hogy folyamatosan maga készítse az ételeit, akkor a táplálkozása nagyon hamar egyoldalúvá válhat, hiánybetegségek alakulhatnak ki.

+ 1 
Legújabb őrület
5:2 diéta
Tetszene egy olyan diéta, ahol ehetsz bármit, mégis fogysz? Dr. Michael Mosley orvos-újságíró és Mimi Spencer ezzel a módszerrel kecsegtet az új, szakaszos böjt kipróbálására. A diéta lényege, hogy öt napig ehetsz bármit, csak ne edd túl magad és a hét maradék két napján böjtölj, méregteleníts. A diéta elve az, hogy amikor a szervezetünk éhezik, elkezdi felélni az elraktározott zsírt. Állításuk szerint tudományos kísérletek azt is bizonyítják, hogy a módszer meghosszabbítja az életet és még fiatalodunk is tőle. Továbbá a diéta alatt nő a sejtek tápanyagfelvevő képessége, visszafordíthatja a 2-es típusú cukorbetegséget, az inzulin szint lecsökkenhet, míg nő a glükagonszint, a zsírtartalékok lebontásáért beindításáért felelős hormon szintje.
Előnye: A legtöbb diétát azért nem tudjuk betartani, mert nem vagyunk képesek hosszú időn keresztül csak sovány húsokon, zöldségeken, gyümölcsökön élni. Itt viszont csak két napig kell ezt kibírnod, amikor maximum 500 kcal-t fogyaszthatsz el: ez könnyen teljesíthető. A koplalás okozta hangulatingadozásokat is elkerülöd, és éhségérzet nélkül tudod végigcsinálni a programot, ami kellemes pluszként a közérzetet is javítja. A diéta semmilyen ételt nem tilt és a két böjti napot is mi választjuk ki.
Hátránya: Szervezetünknek szüksége van vitaminokra, ásványi anyagokra, nyomelemekre, enzimekre, fehérjére, zsírsavakra és bizonyos mennyiségű szénhidrátra. Ha ezt heti két napra rendszeresen megvonjuk a szervezetünktől, akkor azt a test megsínyli, ami anyagcserezavar és betegségek kialakulásához vezethet.
Bírálat: a szervezet alapvető funkciójának és az étkezéseink alapja a megfelelő cukorszint fenntartása, melyet a rendszeres étkezéssel érünk el. A két böjtnapon megengedett minimális kalóriával ezt viszont nem tudjuk elérni, így a szervezet elkezd raktározni, és az anyagcsere is lelassul. Ezen kívül az sem mindegy, hogy a napi kalóriamennyiséget milyen tápanyag tartalmú ételekből vesszük magunkhoz. Két nap éhezés után nehezen tudjuk majd visszafogni magunkat, főleg, hogy bármit ehetünk, és sajnos ez túlevéshez is vezethet.