Az őszi hónapokban egyre inkább vágyunk arra, hogy az ételeink tápláló és egészséges voltuk mellett melegítő hatásúak is legyenek. Próbáljuk ki most a hűvösödő hónapok alapanyagait másként.
{idozito3}

Az utóbbi években a hazai étkezési szokásokat jelentősen befolyásolta és gazdagította a keleti konyha. Ennek a gasztronómiai kultúrának több ezer éves filozófiai alapja van, szemléletük szerint az étel nem csupán táplál, hanem fokozza, támogatja az életerőt. A makrobiotika a hosszú élet tudománya és művészete, napjainkban a modern gasztronómiával ötvözve lesz egyre népszerűbb. Kiegyensúlyozott, teljes értékű táplálkozás ez hús nélkül, mely évszakhoz, nemhez, korhoz, egészségügyi állapothoz igazítható. Íme, néhány recept az őszi évszakhoz igazítva.

Sütőtökleves pirított tökmaggal, algacsipsszel, zsázsacsírával
Ősz van? Akkor sütőtök – minden mennyiségben! Ha megkívánunk egy finom, melegítő levest (ahogy itthon szoktuk mondani: hogy legyen valami meleg a gyomrunkban), főzzünk egy egyszerű sütőtöklevest!

Hozzávalók:
● 1 csésze kockára vágott hagyma
● 3 csésze kockára vágott sütőtök
● 2 cm wakame alga
● ½ tk miszó vagy szójaszósz
● apróra vágott petrezselyem zöldje vagy metélőhagyma, esetleg zsázsacsíra
● algacsipsz
Elkészítés:
Az érett sütőtök lehet bármilyen fajta, akár úritök, kanadai tök vagy hokkaidótök, mind jó. Megmossuk, felvágjuk, kiszedjük a belsejét, a magokat. Ha markánsabb levest szeretnénk, akkor ne hámozzuk meg. Kockákra vágjuk és egy nagyobb, darabokra vágott vöröshagymával, egy csipet, előzőleg vízbe áztatott wakame algával, egy kávéskanál sóval beletesszük a kuktába, feleresztjük 2 liter vízzel és feltesszük főni. Amikor a nyomás felment, takaréklángon még 5 percig főzzük, majd kinyitjuk a kuktát és villával ellenőrizzük, hogy elég puha-e. Ha nem, puhulásig főzzük. Ekkor botmixerrel pürésítjük. Keverhetünk bele egy kevés miszót vagy ízlés szerint shoyu szójaszószt. Fenséges a színe és az illata, no meg persze az íze is! Tálaláskor díszíthetjük egy kis zöld levéllel vagy csírával, jól illik hozzá a pirított tökmag.

Hajdina pirított zöldséggel, szejtánnal
Friss salátával finom egytálétel, érdemes a hajdinát többször is főzni, főleg hűvösebb időben, mert melegítő hatása van.

Hozzávalók:
● 200 g hajdina,
● 1 fej vöröshagyma,
● olaj
● só
● 1-1 szál sárgarépa és petrezselyemgyökér
● 1 csomag szejtán
Elkészítés:
A hajdinát megmossuk és kétszeres vízben egy csipet sóval feltesszük főni. Hamar, 10-15 perc alatt megduzzad, megfő és már készen is van. Közben a zöldségeket megtisztítjuk, csíkokra vágjuk (reszelhetjük is durvára) és egy serpenyőben, felforrósított olajban az üvegesre párolt hagymaszeletekkel együtt néhány percig átforgatjuk. Akkor lesz kellemes, ha a zöldségek még ropogósak maradnak. Végül beleforgatjuk a szejtáncsíkokat is, átmelegítjük. A főtt hajdinával összekeverve tálaljuk.

Kölespuding
A szemtermést borító toklász színe szerint van fehér, vörös, szürke és sárga köles. Az egyik legősibb, kicsi, gömbölyű, nálunk legtöbbször aranysárga gabona fényt és meleget ad a szervezetünknek. Hidegben, nyirkos időben fogyasszunk belőle hetente akár többször is.

Hozzávalók:
● 1 csésze köles
● 3 csésze víz
● 1 csipet só
● 1 maréknyi mazsola
● ízlés szerint méz vagy gabonamaláta
● a díszítéshez nyers alma vagy kompót
Elkészítés: először a megmosott gabonát 3 csésze vízben 1 csipet tengeri sóval felfőzünk. Forrás után még 20 percig kis lángon hagyjuk. Ez a főtt köles alapja lehet bármilyen más kölesételnek – mint például fasírt, sütemény, köret. A mazsolát megmossuk, majd röviden felfőzzük, hogy kissé megpuhuljon.
A tányérra szedőkanállal vagy egy nagyobb méretű fagylaltos kanállal félgömböt halmozunk, mazsolaszemekkel, almadarabokkal, kompóttal egészítjük ki. Ha édesebben szeretnénk enni, a kölesbe vegyíthetünk egy kis mézet vagy gabonamalátát. Kínai mazsolát is tehetünk hozzá, ami kifejezetten vitalizál.

Török édesség
A diákcsemege vagy diákabrak generációk óta kedvelt nassolnivaló. Pirított olajos magvak (például mogyoró, dió, tökmag) és aszalt gyümölcsdarabok mellett csoki darabkákat is szoktunk bele tenni. Mikuláskor, a szokásos csoki, mogyoró, füge, datolya mellé készíthetünk magunk is édességeket.

Hozzávalók:
● birsalmasajt
● aszalt gyümölcs
● dió, mogyoró, pisztácia, mandula
Elkészítés: a puha összetevőkből falatnyi golyókat formázunk, és a magvakat belenyomkodjuk a külső felületébe. Dekoratív és finom!


Ennél az ételnél minden bizonnyal a Roquefort sajt adja a lényeget, amitől összefut a nyál az ember szájában, a spenót, a durvára vágott dióbél és a metélőhagyma a testet adják salátához.

Hozzávalók 6 személyre:
● 250 g friss spenót
● 50 g durvára vágott dióbél
● 250 ml Roquefort-öntet
Az öntethez kell:
● 50 g Roquefort sajt
● 140 ml tejszín
● 1 evőkanál apróra vágott metélőhagyma
● só, bors
Elkészítése: 
A sajtot villával összetörjük és keverés közben fokozatosan hozzáadjuk a tejszínt, metélőhagymával, sóval, borssal ízesítjük. Légmentesen záró edényben tároljuk a hűtőszekrényben. A spenótról leszedjük a szárakat, megmossuk, megszárítjuk, majd darabokra tépkedjük. Egy salátástálban összekeverjük a dióval és az öntettel.

Ha még több receptet szeretnél kipróbálni, forgasd Szepesi Dóra: Főzz évszakok szerint c. könyvét a Mérték Kiadótól. www.alexandra.hu