Akác, hárs, vegyes virág… Valószínűleg ez a három mézfajta a leggyakrabban fogyó Magyarországon, és méltán, hiszen mindegyik sok értékes anyagot tartalmaz. Azonban ha frissítenénk a palettán, megtehetjük, hiszen számos más remek lehetőség is kínálkozik!
{idozito2}
A méz kellemesen édes ízével és sokoldalú egészségvédő, gyógyító tulajdonságával régóta fontos táplálék és ízesítő. Kínában ginzenggel keverve a hosszú élet titkának tartják. Ráadásul ez az egyik teljesen természetes táplálékunk, hiszen semmilyen hozzáadott anyagot, szermaradványt nem tartalmazhat.
Gesztenyeméz
A gyorsan és finoman kristályosodó gesztenyeméz kesernyés ízű, és a virágmézek közül a legmagasabb ásványianyag tartalommal rendelkezik. Színe a borostyánsárgától a sötétbarnáig terjed.
Vérszegénység csökkentésére, kimerültség és étvágytalanság ellen; értisztító hatása miatt visszértágulatok mérséklésére ajánlják. Sütéshez-főzéshez kesernyés íze miatt nem szokták felhasználni.
FITT.TIPP: Rendszeres fogyasztása csökkenti a trombózis kialakulásának veszélyét.
Levendulaméz
Legtöbben már első kóstolásra beleszeretnek ebbe a borostyánszínű mézfajtába, melynek karakterét erősen meghatározza a levendula fajtája, gyakran enyhe fahéj és vanília íz is kiérezhető belőle, közepesen édes ízű. Nyílt sebek kezelésére kiválóan alkalmas, de álmatlanság, vesepanaszok esetén, fejfájásra és bélférgesség ellen is ajánlott. Fertőtlenítő, gyulladásgátló hatású, jó a rovarcsípésekre, égési sérülésekre és hajhullás ellen is. Fogyasztását önmagában, vajjal kenyérre vagy sajtokra kenve, és müzlihez ajánljuk.
FITT.TIPP: Hangulat-javító, koncentráció-növelő és szorongás-csökkentő hatása is ismert.
Fenyőméz
A jegenyefenyők friss hajtásainak nedvéből összegyűjtött méznek dióra emlékeztető íze van, és többnyire sokáig folyékony marad. Magas ásványi anyag tartalma miatt fogyasztása kiváló étrend-kiegészítő, köptető, húgyúti és légúti gyulladások kezelésére alkalmas, főleg görcsös köhögési ingernél és torokfájásnál sokat segíthet a panaszokon. Finom önmagában, kenyérre kenve, müzlivel, de italok, tea ízesítésére is tökéletes.
FITT.TIPP: Foszfor és mangán tartalmának köszönhetően elsősorban nehéz fizikai munkát végzőknek ajánlott.
Hajdinaméz
Színe a világosbarnától a sötétbarnáig terjed, lehet szinte fekete is. Nagyon karakteres, fűszeres ízű, az ínyencek egyik kedvelt méze, nehezen kristályosodik, illata jellegzetes bőrszagú. Kiváló vérnyomáscsökkentő, erősíti a szív és érrendszert, a kötőszöveteket, segíti a sejtfal regenerálódását, csökkenti a hajszálvérzések kialakulását.
FITT.TIPP: Ásványi anyagokban, vitaminokban gazdag, pl. kalciumban, káliumban, vasban, magnéziumban, foszforban.
Medvehagymaméz
Kellemes aromájú, fűszeresen édes és gyengén pikáns. Zöldes árnyalatú, egyike a legtisztább mézeknek. Gyógyító hatással van a légzőszervi megbetegedésekre, szívvédő és vértisztító, kiváló erősítőszer. Kedvezően hat a gyomorra, javítja a bélpanaszokat, idült köhögésre kiváló, valamint reumás betegségek ellen is.
FITT.TIPP: Tavaszi méregtelenítő kúrák tökéletes kiegészítője.
Édesköményméz
Markáns illatú, színe sötét, barnás-vöröses, íze különleges, dióra emlékeztet. Értékes ásványi anyagokat tartalmaz, kalcium, kálium, magnézium, vas, cink is van benne, és magas az A- és B vitamin tartalma. Gyorsítja az anyagcserét, enyhíti a puffadást, a gyomorégést, görcsoldó, a pszichikai túlterhelés okozta tüneteket javítja, és köhögés csillapító. Kismamáknál serkenti a tejtermelést, serkenti és enyhíti a menstruációs és a klimax okozta tüneteket, aktiválja a női hormonokat. Önmagában fogyaszd!
FITT.TIPP: Nyugtatólag hat az idegekre, vízhajtó, fájdalomcsillapító, látásjavító.
• A méz harmonikus kiegészítői az olajos magvak, például a dió és a mák.
• Egyszerre ne egyél túl sok mézet, inkább fogyassz naponta rendszeresen egy pár kávéskanállal.
• Esti étkezéseknél egyél mézet, mert nyugtató tulajdonsága ekkor érvényesül a legjobban.
• Sütéshez-főzéshez is használj mézet, mert a süteményt sokáig puhán tartja.
• Vásárlásnál figyelj oda, hogy szennyező anyagtól mentes és sűrű legyen. Ezt úgy tudod megállapítani, hogy fejre fordítod a zárt üveg, és figyeled, a levegőbuborék milyen gyorsan száll felfelé. Ha gyorsan halad, a méz túlságosan híg, sok vizet tartalmaz.