Egy jó csésze tea, egy meleg, illatos fürdő. Télen mindannyian szívesen élünk ezekkel a hangulatjavító eszközökkel. Most egy kicsit megbolondítottuk őket a növények erejével!
{idozito2}
A fázós hideg és a korán kezdődő sötétség nem hat kedvezően a hangulatodra? Bezárkózol, kicsit feszült vagy és nem tudsz pihentetően aludni? Vannak régi, jól bevált módszerek, amelyek segítenek abban, hogy a fagyos évszak ne törje le a kedved és a szomorkodás helyett ellazultan élvezhesd a hosszú téli estéket.
A levendula, a komló, a citromfű, a macskagyökér, a kamilla és az orbáncfű, illetve ezek keverékei a legkülönfélébb formákban kínálnak hatásos megoldást: készíthetsz kellemes, meleg fürdőt, friss illatúvá teheted a lakást természetes aromákkal, kortyolgathatsz elalvást segítő teát és illatosíthatod a párnád.
Levendula
Ma már tudományosan is igazolt, hogy a levendula javítja az alvási mintázatot, könnyebb, gyorsabb elalvást és nyugodtabb éjjeleket ígérve, illetve tartós használat eredményeként a depressziót is mérsékli.
Lazító kényeztetést nyújthat egy esti levendulafürdő:
• Levendulafürdő virágból készítve: 100 g levendulavirágot forrázz le 2 liter vízzel, 15 percet hagyd állni, majd szűrd le. A kapott szűrletet keverd a fürdővízhez.
A száraz virágok helyett a levendulaolaj is választható, melynek különleges tulajdonsága, hogy az ideges embert megnyugtatja, a kimerültet vitalizálja. Ha levendulaolajból készítenél fürdőt, fontos, hogy az olaj egyenletesen eloszoljon a vízben, ne csak a víz tetején ússzon. A vízzel való elegyítéshez használhatsz tejet (vagy helyette tejszínt) és mézet.
• Levendulafürdő olajból készítve: 1 kk levendulaolajat keverj össze egy pohár tejjel, 2 ek mézzel, 2 ek sóval, és add a fürdővízhez. Nyújtózz el kényelmesen a vízben, élvezd a jótékony fürdő és a növényi illatok hatását legalább 20 percen át!
• Illóolaj a párologtatóba
A levendulaolaj párologtatása a megnyugvás, a feszültségcsillapítás eszköze lehet. Tégy pár csepp olajat párologtató lámpába vagy vízzel teli tálkába és helyezd a fűtőtestre vagy annak közelébe. Ha kicsit „nagymamásnak” találod azt, hogy levendula illata lengi be a szobád, akkor a levendulaolajat keverheted citromfű- vagy eukaliptuszolajjal. Vásárláskor ügyelj arra, hogy megbízható forrásból, jó minőségű, 100%-osan tiszta olajokat vásárolj!
• Levendula a tasakba: Provance-ra emlékeztető módon már több hazai kirándulóhelyen is lehet dekoratív csomagolásba helyezett levendulavirágot vásárolni, amit a párnád mellé helyezve sokat tehetsz a nyugodt éjszakáidért. Házilag is készíthetsz levendulapárnát, ha természetes anyagú szütyőbe szárított levendulavirágot töltesz. A nyugtató tulajdonságú növényi hatóanyagok belégzés útján jutnak a szervezetedbe.
Komló
A levendula helyett komlóval is megtöltheted a kis zsákocskát, ami mellett alszol. A komló, amit az élelmiszeriparban keserűanyag-tartalma miatt alkalmaznak és a sörgyártás alapanyaga is egyben, régóta ismert enyhe nyugtatószer. Ha kedved tartja, készíthetsz komlóteát is:
• Komlótoboz tea: 1-2 tk szárított tobozból 150 ml vízzel készíts forrázatot, majd 10-15 perc állás után szűrd le. Forrázatát naponta kétszer, főleg lefekvés előtt ajánlatos fogyasztanod.
Citromfű
Kellemes ízű, könnyen elérhető, igazán megnyugtató megoldást kínál a citromfű. A legegyszerűbb megoldásként kipróbálhatod filteres vagy ömlesztett formájú teáit, amit már néhány hónapos csecsemőknek is lehet adni, hogy nyugodtak és pihentetők legyenek az éjszakák. Ha valami frissre vágysz, akkor napjainkban a kertészetekben és szupermarketekben már télen-nyáron vásárolhatsz cserepes citromfüvet, de a kiskertedben vagy balkonládában is termesztheted a gyógynövényt, és májustól szeptemberig gyűjtheted be egy „jó éjszakát” tea vagy egy finom szirup elkészítéséhez a leveleit.
• Citromfű szirup
1 nagy csokor citromfű (kb. 1 cserepes növény hajtásának levelei)
1 liter víz
1 kg cukor
4 citrom
Egy liter vízbe tégy annyi friss citromfüvet, amennyit még ellep. Karikázd bele az alaposan megmosott citromokat, és hagyd állni egy napon át. Másnap vedd ki belőle a citromfüvet és a citromkarikákat, ügyelve arra, hogy csavard bele jól a folyadéktartalmukat a vízbe. Adj a vízhez egy kiló cukrot és főzd gyöngyözve 10 percen át. Lehűtés után hűtőben kell tárolnod. Ha napi 1-2 kicsi pohárral fogyasztasz belőle, az frissé és kiegyensúlyozottá tesz.
TIPP: sokkal egészségesebb, ha cukor helyett mézzel ízesíted. A méz idegvédő B-vitaminokban gazdag, de ügyelj arra, hogy a mézet csak forralás után add a főzethez, hogy B-vitamin tartalma megmaradjon.
Macskagyökér
A macskagyökeret, vagy ahogy sokan nevezik, valeriána gyökeret régóta használják a nyugodt alváshoz. Igazolódni látszik, hogy természetes hatóanyagai azokon a célsejteken és receptorokon hatnak, amiken a patikákban kapható vényköteles szorongásoldók, altatók (az ún. benzodiazepinek: pl. alprazolám, midazolám hatóanyagok) is kifejtik hatásaikat. A macskagyökér hozzájárul a feszített életstílus okozta stressz legyőzéséhez és a lelki egyensúly fenntartásához; golgotavirággal való kombinációs készítménye is elérhető a gyógyszertárakban, drogériákban.
TUDTAD?
A szintetikus szerekre jellemző hozzászokás és a napi gyógyszeradag folyamatos emelésének az igénye azonban kevésbé jellemző a növényi készítményekre, bár tény, hogy a növényi alapú készítmények enyhébb hatásúak, mint a gyári pirulák.
Orbáncfű
Az orbáncfű készítményei (tea, cseppek, filmtabletta) hatásos kedélyjavítók, a depresszióra emlékeztető tünetek, a lehangoltság, a félelemérzet kezelésére alkalmazhatók. Az említett egyéb gyógynövényekkel szemben az orbáncfűnél jó néhány olyan eset ismert, amikor az alkalmazhatóságára kiemelten kell ügyelned.
Mindenképpen beszélj az orvosoddal vagy a gyógyszerészeddel, ha rendszeresen gyógyszert szedsz (pl. fogamzásgátlót, szívgyógyszert, antidepresszánst), ugyanis az orbáncfű jelentősen befolyásolhatja ezeknek a hatóanyagoknak a szervezetbeni sorsát. Az orbáncfű szedése mellett fokozódhat a fényérzékenység is. A kezelés ideje alatt kerülni kell az erős napfényt, szoláriumot, és fokozottan ügyelni kell a bőrtípusodnak megfelelő fényvédelemre.
Kamilla
Ha teakeveréket vagy fürdőt készítesz, az előbb felsorolt növényekkel nyugodtan elegyítheted a kamillát. A kamilla gyulladáscsökkentő, enyhe nyugtató hatása előnyös kombinációt nyújt a nyugtató, lazító, stresszoldó gyógynövényekkel.
Szöveg: Dr. Budai Marianna PhD. szakgyógyszerész