Rég tudjuk, hogy étkezésünkkel sokat tehetünk az egészségünkért. Válasszunk tehát okosan olyan alapanyagokat, amelyek segítenek megszabadulni gondjainktól. Íme, öt a legnagyobb problémamegoldók közül. {idozito5}

 

Turbóenergia!
Tápióka
A tápiókából készül apró szemű, fehér gyöngy, amit a kasszáva (manióka) nevű növény gyökeréből kivont, szárított keményítőlisztből készítenek. Gazdag szénhidrát- és keményítőforrás, vagyis rengeteg energiával tölti fel a szervezetet, miközben gyakorlatilag zsírmentes. 
 Felhasználása
A tápióka megtalálható liszt, pehely és granulátum formájában. Gyökeréből készülhet liszt, mely alkalmas kenyér és pékáru sütésére. Nedvesség hatására a granulátum átlátszó gyöngyökké alakul, bekocsonyásítja a folyadékot, ezért alkalmas pudingok, krémek, levesek, mártások készítéséhez és lekvár zselésítéséhez is.
fitt.tipp: Ha szeretnéd megőrizni a karcsúságodat, mértékkel fogyaszd!

TÁPIÓKA PUDING EPRES-MEGGYES SZÓSSZAL
A pudinghoz:
100 g tápiókagyöngy
400 ml kókusztej
300 ml víz
2 ek méz
1/2 rúd vanília felhasítva
A szószhoz:
200 g meggy magozva
150 g eper
2 ek méz
1/2 tk vaníliapaszta
1/2 tonkabab
2 tekerésnyi bors
1 ek rózsavíz
100 ml víz
1 tk tápiókaliszt
A tápióka gyöngyöt kétszeres vízben beáztatjuk 15 percre, majd leszűrjük és edénybe tesszük. Ráöntjük a kókusztejet, a vizet, hozzáadjuk a felhasított vaníliát és addig főzzük, míg a gyöngyök megdagadnak és átlátszók lesznek, kb. 15 perc. Nagyjából puding sűrűségű lesz, lehet azonnal poharakba vagy tálakba kanalazni és lehűteni.
A szószhoz a gyümölcsöket felforraljuk a mézzel, a vaníliával és a reszelt tonkababbal, a tápiókalisztet kikeverjük a vízzel, ezzel sűrítjük be a szószt. Lehúzzuk a tűzről, hagyjuk langyosra hűlni, belekeverjük a rózsavizet és a puding tetejére öntjük, hűtőbe tesszük tálalásig.

Omega-3 bomba!
Chia
A chia az aztékok alapélelmiszereinek egyike volt, rendkívül egészséges és évekig tárolható, gluténérzékenyek is fogyaszthatják. Temérdek omega-3 zsírsavat, kalciumot, proteint, káliumot, vasat és bőséges rostot tartalmaz, gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatással bír, glikémiás indexe rendkívül alacsony, tehát fogyasztása nem emeli meg hirtelen a vércukorszintet. Megakadályozza a kiszáradást, nagy mennyiségű folyadékot képes megkötni, rosttartalmával segít eltávolítani a bélfalon lévő lerakódásokat és hozzásegít a jóllakottság érzéséhez.
● Felhasználása
Mivel a chia mag íztelen, nem változtatja meg az ételek ízét. Folyadékkal összekeverve bezselésedik, kitűnő ételek sűrítésére, gyümölcspépekbe, pudingokba, turmixitalokba, joghurtokhoz, kenyerekbe, levesekbe, szószokba, süteményekbe, de a salátánkat meg is szórhatjuk vagy az öntetet gazdagíthatjuk vele.

Chiás – fokhagymás salátaöntet
• 1 evőkanál Chia mag
• 3 evőkanál víz
• 2 gerezd fokhagyma
• 1 evőkanál mustár
• 2 evőkanál almaecet (citromlével helyettesíthető)
• 2 evőkanál extra szűz olivaolaj
• 1 teáskanál só
Keverjük a Chia magot a vízbe és hagyjuk ázni 10 percig, amíg be nem zselésedik. A fokhagymát préseljük át fokhagymaprés segítségével, ezután adjuk hozzá a Chia gélhez. Keverjük hozzá a mustárt, az almaecetet, az olivaolajat és a sót. Ha túl sűrűnek tűnne, kis vízzel hígabbá tehető az öntet.

Egészséges fehérje!
Nori alga
Az egészségtudatos táplálkozás „nehézbombázója” csordultig van vassal, aminosavakkal, proteinnel, telítetlen zsírsavakkal és antioxidánsokkal. Gyulladáscsökkentő hatása mellett vírusölő tulajdonságokkal is rendelkezik, javítja a nyirokrendszer keringését, segíti az emésztést, immunrendszer erősítő és növeli a sejtek élettartamát. Rengeteg benne a fehérje és az ásványi anyag, magnézium, C- és B-vitamin tartalma figyelemre méltó. Alacsony kalóriatartalma ellenére telítettségérzést okoz. Jódérzékenység esetén a nori alga fogyasztása kerülendő.
● Felhasználása
Az algákat kitermelést követően kétféle eljárással tartósítják, hogy megőrizzék a bennük található hatóanyagokat. Szárítási folyamat után készítenek belőlük porokat vagy extraktumokat vizes vagy glikolos oldat formájában, majd ezeket használják fel a különböző készítményekben. A legismertebb tengeri zöldség nemcsak Japánban, de az egész világon, a sushi alapanyaga, de ezen kívül teheted levesekbe, salátákra is.

Kalciummal tele!
Teff
A teff a törpeköles neve: ez az Etiópiából származó pázsitfűféle olyan magokat termel, melyek finom szeműek, remekül lisztté őrölhetők. Ez a liszt gluténmentes, és alkalmas minden sütési feladathoz. Magas az ásványi anyag tartalma, különösen a kalcium, de rosttartalma miatt is érdemes fogyasztani. Fehérjetartalma is jelentős, nyolcféle esszenciális aminosavat tartalmaz.
● Felhasználása
Kissé dióhoz hasonlító íze és sütési tulajdonságai remek alapanyaggá teszik, nagyjából úgy használható, mint a köles és a quinoa, az ételeket barnára színezi.

Antioxidáns koktél!
Zöld tea
Könnyű megérteni, hogy az egészségguruk miért rajonganak érte. Magas antioxidáns tartalmánál fogva csodákra képes a sejteket érő oxidatív stresszel szemben, a benne lévő katekin pedig jótékonyan befolyásolja a koleszterinszintet, csökkentheti a rák és a szívbetegségek kockázatát.
Értékes és jellemző hatóanyaga a koffein, amely kis dózisban fokozza a szellemi tevékenységet, javítja a megfigyelőképességet, és amely a zöld tea csersavtartalma miatt lassabban szívódik fel, mint a kávé koffeinje. Csökkenti a fáradtságérzetet, enyhe vizelethajtó, méregtelenítő hatása van, fokozza a gyomorsav és az emésztőnedvek termelését, hatékonyabbá teszi a szénhidrogének lebontását. Antibakteriális és fertőtlenítő hatása van. Véd a különböző, hasmenést okozó baktériumok ellen és magas fluortartalma miatt a fogszuvasodás megelőzésében is szerepet kaphat.
• Felhasználása
Rendkívül előnyös élettani hatásai révén a tea mérsékelt fogyasztása feltétlenül előnyös az egészség megőrzésében és a betegségek megelőzésében. Vaskiegészítő készítményeket a tea polifenolok vasfelszívódást gátló hatása miatt nem helyes teával együtt fogyasztani. Naponta egy csészényi elfogyasztása mindenképpen ajánlott, de nem forrón.

receptek és fotók: www.makkakonyha.cafeblog.hu, http://www.originalchia.hu