Gluténérzékenység? Csökkentett szénhidrátbevitel? Paleo étrend? Több oka is van annak, hogy valaki a maglisztekkel kezdjen barátkozni – de az eredmény általában az, hogy beléjük szeret és le sem szokik többet róluk. És milyen jól teszi!
Lássuk, miből milyen nagyszerű tápanyagokat őrölhetünk ki.
{idozito3}
Mi a magliszt és miért jó?
A maglisztek úgy készülnek, hogy az olajos magvakból az olaj kipréselése után maradt sajtolási maradékot megőrlik. Így bennük van az olajos magvak sok tápanyaga, viszont nincs bennünk a zsírsavtartalmuk.
A magliszteket nem csak a paleolit étrend követőinek ajánlják, de jó szénhidrátszegény diéta esetén is a liszt kiváltására.
FONTOS! A magliszteknek magas a fitátsav tartalmuk, amelyek a bélben felszívódási zavarokat okozhatnak. Viszont a fitátok csökkentik a vércukorszintet, a koleszterinszintet, antioxidánsok és segítenek a szervezet méregtelenítésében.
Mi van a maglisztekben?
Ez természetesen az alapul szolgáló magoktól is függ, de általában
● 8-12% esszenciális zsírsav,
● élelmi rost,
● fehérje,
● B-vitaminok,
● kalcium,
● kálium,
● magnézium,
● foszfor,
● vas,
● mangán,
● cink és más ásványi anyagok.
Hogy még több és jobban hasznosuló maglisztet nyerjünk, érdemes keverni többfélét, így a fehérjeérték is jobb lesz.
Amiért jó: magnézium, foszfor, fehérjék, rostok, B-, A-, E-vitamin.
Amiért együk: hólyagbetegségekre, a béltraktusban gátolja a vírusok aktivizálódását, segíti az agyi működést, támogatja az idegrendszert, a hormonrendszer egészséges működését. Fehérjetartalma kiemelkedő, szénhidráttartalma alacsony.
Az őrlés miatt a benne lévő tápanyagok jobban hasznosulnak, mint az őrletlen tökmagban.
Ajánlott magasabb fehérjetartalmú kenyerek, péksütemények készítésére, levesek, főzelékek sűrítésére. A megnövekedett fehérje igényt is jól kielégíti. Szezámmagliszttel keverve a fogak és a csontok egészségét javítja. Tejcukor- és gluténmentes.
Szezámmag
Amiért jó: kalcium, fehérjék, B1- és E-vitamin, rostok.
Amiért együk: koncentrált ásványi anyag forrás, így segít feltölteni a szervezetet ezekkel. Könnyen emészthető, csökkenti a koleszterinszintet, támogatja a májat a méreganyagok feldolgozásában és számos májenzim működésének serkentése révén gyorsítja a zsírégetést.
A szezámmag olaja nem savasodik, így sütéshez, főzéshez is jól használható ez a liszt. Fehérjeértéke kiemelkedő. Magas kalciumtartalmú kenyerekhez jó választás bárkinek, akinek magasabb kalciumbevitelre van szüksége. Tejcukor- és gluténmentes.
Lenmag
Amiért jó: kálium, magnézium, foszfor, kalcium, vas, élelmi rostok, értékes fehérjék, B-, A- és E-vitaminok, valamint lenmagolaj
Amiért együk: rendszeres fogyasztása segíti a gyulladásos folyamatok, egyes allergiák, a magas koleszterinszint, a magas vérnyomás, a vérrögképződés és a bélbetegségek megelőzését. A refluxbetegség, a gyomorhurut és -fekély valamint a nyombélfekély egyik hatékony ellenszere. Vércukorszint-beállító tulajdonsága a cukorbetegek, fogyókúrázók és intenzív édességvággyal küzdők számára is előnyös. Ismert a haj-, köröm- és bőrápoló hatása is.
A lenmagliszt hőkezelt (sütött vagy főzött) ételekben is jól felhasználható, tojás helyett alkalmazható kötőanyag. Fehérjetartalma és rosttartalma egyaránt magas, jól tűri a sütést. Magasabb protein-, nyomelem- és rosttartalmú pékáruk, pástétomok, fasírtok otthoni készítéséhez, illetve levesekbe, főzelékekbe, készételbe ajánlott. Tejcukor- és gluténmentes.
Amiért jó: E-vitamin, B1-, B2-vitamin, folsav, foszfor, magnézium, cink, vas.
Amiért együk: a magas fehérje- és rosttartalmú mandulaliszt mérsékli a vércukorszint hirtelen emelkedését. Sűrítésre, kenyérhez, süteményhez jó választás.
Gesztenye
Amiért jó: kellemes íz, illat, magas fehérjetartalom, B-vitaminok, vas, kálium, folsav.
Amiért együk: Olaszországban hagyományosan ezzel helyettesítették a búzalisztet és a francia konyha is használja. Intenzív íze miatt olyan ételhez használjuk, amelyhez illik. Tejcukor- és gluténmentes, de a diófélékre allergiásoknak nem ajánlott.
Amiért jó: nagyon magas rosttartalom, magas fehérjetartalom.
Amiért együk: sok vízfogyasztás mellett jótékonyan hat a bélrendszer működésére és enyhíti a székrekedéses tüneteket is. Cukorbetegségben szenvedőknek is ajánlatos a használata, mert a rost lassítja a glükóz felszívódását.
Kissé édesebb íze miatt kevesebb cukor vagy édesítő kell ételeinkbe. Használhatjuk sűrítésre is, de a sütést is jól tűri.
Szőlőmag
Amiért jó: rengeteg antioxidáns, amelyet az őrlés emészthetővé tesz. Bioflavin, P-vitamin, kálium, nátrium, kalcium, magnézium, vas.
Amiért együk: a szőlőmaglisztet ne süssük, inkább hidegen fogyasszuk, joghurtba, müzlibe keverve.