A magyar konyha hagyományosan sósan főz, a legtöbben már gyerekkoruktól azt szokták meg, hogy az ételek erőteljesen sósak. Pedig ez nem tesz jót az egészségünknek és a vonalainknak sem: váltsd ki a sót, és legyél te is zöld-barát!
Só nélkül ízetlen az étel. Sajnos ez egy megkerülhetetlen alapigazság, és nem azért, mert a só adja az étel ízét, inkább azért, mert a só természetes ízfokozó: tehát minden, már ott lévő ízt kiemel és megerősít. Ez viszont nyilván azt is jelenti, hogy nem kell belőle sok, hiszen nem a só ízét akarjuk érezni, hanem azt, amit kiemelt! Ezért nem is teljesen jó megfogalmazás az, hogy a só helyettesítésére kell más, egészségesebb ízanyagokat használnunk: a kevés sóval inkább azok hatását használjuk ki jobban!
A mi sok sót használó konyhánkkal az is baj, hogy nem csak azzal visszük be a nátrium-kloridot, amibe mi magunk beletesszük (sőt, a felmérések szerint így csak nagyjából 20%-a jut a szervezetünkbe). Egy sor étel van ugyanis, amiben rengeteg a só, amit csak az összetevők böngészésével találhatunk meg. Ilyenek a készételek, zöldséglevek, gabonapelyhek, levesporok, zöldségkonzervek, sós rágcsálnivalók. Az elmúlt évek szabályozása következtében a sótartalom is csökkent sok élelmiszerben, de még mindig érdemes odafigyelni a választásra, és ha éppen nem otthon főzünk, akkor olyan termékeket választani, amelyek alacsonyabb sótartalmúak.
{idozito3}
Miért kell a só?
A só, amellett hogy ízfokozó hatású és az egyik legrégebbi fűszerünk, sokszor tartósító hatása miatt kerül az ételekbe. Ennek a használatnak alapja vízelvonó képessége: például a sóban pácolt sonkából kivonja a nedvesség egy részét, így az kevésbé tud megromlani.
De mi a baj vele?
Éppen ez a vízelvonó, megkötő hatás a gond vele, mivel nem engedi a szervezetből távozni a vizet, a vér térfogata megnő és megemelkedik a vérnyomás. Ez annál, akinek amúgy is magasabb a vérnyomása, egyértelműen probléma, és hosszú távon a só szívbetegséget is okozhat. Szintén káros hatással van a túl sok nátrium a vesebetegeknél, és akadályozza a fogyást is, részben a víz megkötése és az így kiváltott puffadás, részben az által is, hogy még több sós ételt kívánunk tőle.
Lehet belőle kevés?
Természetesen előfordulhat, hogy nincs elég nátrium a szervezetben: ez különösen a nagy nyári melegben intenzív mozgást végzőknél fordul elő, akik izzadnak. Ilyenkor figyelni kell a só pótlására is, mert a nátriumhiány nagyon veszélyes lehet. De az igazság az, hogy az ajánlott napi bevitel többszörösét visszük be naponta, így hacsak nem futottál maratont a tűző napon frissítés nélkül, akkor nem nagyon kell nátriumhiánytól tartanod!
Helyettesítsük!
Ahogy már említettük, a só minden más ízt fokoz, így jól megválasztott zöldfűszerekkel nagyon finom ételek készíthetők sokkal kevesebb sóval is.
TOP 10 ZÖLDFŰSZER A SÓ HELYETT
1. menta
Frissítő, élénk ízű zöldfűszer, ami sós és édes ételekhez is passzol. A legjobb salátákhoz, kuszkuszhoz, bárányhúshoz, de illik a borsóhoz, répához, babhoz is.
2. rozmaring
Mediterrán aromás fűszernövény, ami kissé a fenyőre emlékeztető illatú. Óvatosan bánj vele, mert ha túl sokat használsz, minden mást elnyom és kellemetlenné válik. Nagyon jól illik a sütőben sült zöldségekhez, roston sült vagy grillezett húsokhoz, paradicsomszószhoz, tojáshoz.
3. bazsalikom
Édes és zamatos, nagyon illatos zöldfűszer, a pesztó alapja. A legjobb nyersen, akár úgy is használhatod, hogy a főzés legvégén teszed az ételbe. Tökéletes párja a paradicsom. Nagyon jól feldobja a leveseket, szószokat és salátákat.
4. snidling
A hagyma kistestvére a friss sajtok és túró legjobb kiegészítője. Ezt is inkább az utolsó pillanatban tedd az ételbe, hogy megőrizze frissességét. Feldobja a burgonyapürét, az egytálételeket és salátákat, a hal- és szárnyasételeket.
5. koriander
A zöld, leveles korianderre gondolunk itt, ami a petrezselyemhez hasonlít, viszont egészen más az íze és illata. Nagyon intenzív, kissé citromos, földes ízű, frissességet adó fűszer, amit akár belefőzhetsz az ételbe, de a végén nyersen is beleteheted vagy rászórhatod. Saláták, levesek, mártások, hal- és szárnyasételek fűszere, jól passzol hozzá a lime, a citrom és a chili is.
6. kapor
Kissé ánizsos, édesköményes ízű, nálunk is hagyományos fűszernövény, ami sokkal többet tud, mint hogy csak a kovászos uborkába tegyük. Jól illik friss sajtokhoz, túróhoz, joghurthoz, halakhoz és szárnyasokhoz.
7. oregano
Meleg, mediterrán ízű, kissé kesernyés levelei húsok pácolásához, szárnyasok és halak grillezéséhez, tojáshoz és salátákhoz is illik. Kissé enyhébb párja a majoranna, amit mi is sokat használunk húsételekhez, levesekhez, májhoz.
8. petrezselyem
Talán be sem kell mutatni a petrezselymet, annyira fontos része a magyar konyhának. Azonban sokkal többet tud annál, mint hogy csokorban belefőzzük a levesbe: nyersen a legfinomabb! Illik a bárányhoz, szárnyasokhoz, halhoz, tojáshoz és lágy sajtokhoz. Jó összetevője a szószoknak, és kevés paradicsommal és bulgurral saláta is készíthető belőle.
9. zsálya
Szürkészöldes, vastaghúsú levelei és intenzív illata kissé eukaliptuszos aromájú. Nyersen is finom, de a zsálya hosszabb főzés során sem veszíti el aromáit. Húsok kiváló fűszere, de a kékpenészes sajtokhoz is passzol, valamint vajon kissé megfuttatva tésztával is finom.