95448684 assortment of healthy fruits and vegetablesA következő sikersztori? Új diéta került a fogyni vágyók és a szakértők látókörébe, és szerencsére a mellett, hogy hatékony, még egészséges és könnyedén tartható is! A mediterrán étrend északi testvérével úgy mondhatsz búcsút a feleslegnek, hogy nem éhezel!

Felejtsd el a kalóriaszámolást és a teljes szénhidrát megvonást. A skandináv konyhákon alapuló Nordic, vagyis északi diéta a legújabb irány, ami valójában nem is annyira új: 2004-ben Dánia, Finnország, Izland, Svédország és Norvégia legjobb séfjei alkották meg az új északi konyha manifesztumát. A küldetés egyszerű volt: a lényege, hogy olyan ételeket alkossanak, amelyek a szezonalitást, fenntarthatóságot, etikát, ételminőséget és egészséget helyezik a középpontba. Ebből is látható, hogy nem arról szól, hogy egyes csoportokat kihagyjunk a menüből, inkább arról, hogy olyan ételeket együnk, amelyek nem csak nekünk, hanem a bolygónak is jót tesznek, hiszen a fókuszban a zöldségek állnak. A WHO szerint az északi diétának egyértelműen pozitív hatása van az egészségünkre, és egyes betegségek kockázatát is kivédheti.

De mi az északi étrend?
Az északi étrend a Balti-tengeri étrend-piramison alapul, a fókuszban a növényi eredetű ételek állnak, és közöttük is előkelő helyet foglalnak el a gyökérzöldségek, a káposzta, gomba és más, helyben termesztett fogások – minden, ami a mi éghajlatunkon a téli menüt alkothatja. Lényegesek az étrendben a tengeri halak és a teljes kiőrlésű gabonafélék is. Érdekes, hogy a kiindulás nem is csak az emberek egészsége, hanem a környezetre való odafigyelés is volt. Ez a diéta nagyon hasonlít a mediterrán diétához, de van egy fontos különbség: a mediterrán elvek alapján az olívaolaj és a napi egy pohár vörösbor ajánlott, az északi diéta ezzel szemben a repceolajat javasolja és az alkoholt csak nagyon korlátozottan engedi.
{idozito4}

37558159 sAz északi diéta 6 szabálya
1. Először mindig a zöldségek!
Az északi diétában a zöldségek kerülnek a középpontba. Ez azért is nagyon pozitív, mert nem igazán jellemző, hogy elfogyasztanánk a napi ajánlott mennyiséget ebből a tápanyagcsoportból. A lényeg, hogy már a tálalást is fordítsd meg: szedd ki először a zöldségekből készült köretet, és e mellé, a fennmaradó kevés helyre kerüljön a hal, hús vagy esetleg a tészta.
2. Figyelj a szezonalitásra!
Manapság az a jellemző, hogy az év nagyjából minden napjában bármilyen zöldséget és gyümölcsöt meg lehet venni. Ez azonban nem jó, és nem csak az extra környezeti terhelés miatt, hanem azért sem, mert a növényi táplálékok nagy részre a saját érési szezonjában és helyén adja a legjobb minőséget és a legtöbb értékes tápanyagot. Arról nem is beszélve, hogy szezonjában minden olcsóbb!
3. Mit is jelent a feldolgozott – és hogyan hagyd el teljesen?
Almalé, fehér kenyér, csipsz, gabonapehely, fagyasztott pizza, levesporok, kekszek: ezek mind feldolgozott ételek, amelyek tápanyagai már nem teljes értékűek. Az északi diétában ezek helyett egyél almát, teljes kiőrlésű kenyeret, magvakat, zabot és frissen főzött ételeket.
45233506 s4. Vedd fel a menübe az erjesztett ételeket
Skandináviában több ezer éve tartósítanak erjesztéssel: halat, tejtermékeket, szinte mindent. Az északi diéta egyik fontos alapanyaga a skyr, ami egy joghurtféle izlandi neve, ez a termék itthon is kapható. De természetesen ugyanilyen pozitív hatásai vannak a savanyú káposztának, a kovászos uborkának és kefirnek, a kombuchának, misonak, joghurtnak és tempeh-nek.
5. A fagyasztott jó!
Éppen az északi étrend lenne a fagyasztás ellen? A fagyasztás alapvetően nem károsítja a zöldségek és gyümölcsök tápértékét, ezért érdemes a mélyhűtőben keresgélni – de alaposan elolvasva a címkéket, hogy ne legyenek benne hozzáadott egyéb anyagok. Ha pedig valami éppen olcsó, te magad is lefagyaszthatod későbbre!
6. A halkonzerv is számít
Ha simán, olajban eltett halról van szó, akkor bátran választhatod a szardíniát, heringet, makrélát és lazacot. Így biztosíthatod az egészséges Omega 3 zsírsavakat a szervezetednek. És természetesen itt is megfelelő választás a mélyhűtött!

97489522 sPozitív hatások az egészségre
• Az északi diéta alapanyagai teljes értékűek, így gazdagok a betegségektől védő tápanyagokban.
• Mivel sok halat és tejtermékek napi fogyasztását is javasolja, az izmokat is támogatja elegendő fehérjével,
• elegendő omega-3 zsírsav van benne, ami az agy és a szív működéséhez szükséges és
• D-vitaminban is gazdag, ami a csontok és az immunrendszer működéséhez elengedhetetlen.
• Az étrend kevés telített zsírt, nátriumot és hozzáadott cukrot tartalmaz – éppen azokat az anyagokat, amelyek fogyasztása elhízáshoz, szív-, érrendszeri betegségekhez és cukorbetegséghez vezet.
Egy 2011-es kutatás szerint az északi étrend hatására javultak a vér lipidszintek, az inzulinérzékenység és a vérnyomásértékek. Szintén megfigyelték, hogy elhízott emberekben csökkentek a gyulladásos értékek, amelyek a szívbetegségekkel vannak kapcsolatban. Az északi diéta hatására csökkent a 2-es típusú cukorbetegség esélye is.
Az étrend természetesen a fogyásban is segít, mivel alapvetően kevesebb energiát és nagyobb mennyiségű rostot viszünk be általa. Amíg a mediterrán diétát már régóta kutatják, az északiról nincs még ennyi megfigyelés, nem mondhatjuk, hogy egyik egyértelműen jobb lenne, mint a másik, de a kutatók szerint mindkettő követése jót tesz az egészségnek.

97489522 s
Az első lépés nagyon egyszerű: ha az északi étrenddel tennél egy próbát, kezdd azzal, hogy elfelejted a rossz minőségű ételeket. Hagyd el a cukros, feldolgozott fogásokat, a gabonapelyheket, üdítőket, csomagolt édességeket és készételeket. A vörös húsokat és az alkoholt csak visszafogottan fogyaszd.

Kipróbálnád? Nézd meg mintaétrendünket!
Reggeli: 1 csésze zabpehely almaszeletekkel és 2 evőkanál Skyr joghurttal
Ebéd: tonhalsaláta (majonéz nélkül repceolajjal és citromlével) rozskenyéren, zöld leveles salátával
Nassolnivaló: szezonális gyümölcs (ha lehet, bogyós gyümölcsök), kézműves sajt, teljes kiőrlésű keksz
Vacsora: grillezett lazac gyökérzöldségekből készült körettel