Fehér halál? Biztos út a cukorbetegséghez? Minden rossz forrása, a biztos hizlaló? Az elmúlt években a cukorról egyre-másra derültek ki azok a tények, amelyek miatt inkább kerülni kezdte mindenki. Segítünk, hogyan szabadulhatsz meg tőle!
Kevesen vannak ma már, akik nem figyelnek tudatosan a cukorbevitelre, és ennek jegyében nem tettek már tiltólistára egyes ételeket és italokat, vagy legalábbis nem csökkentették ezek fogyasztását drasztikusan. De van egy csapda, amit a legtöbben nem tudnak elkerülni! Te például mindig számolsz a hozzáadott cukorral és más cukorforrásokkal, ahonnan rejtetten mégis a tányérodra és a poharadra kerül? Olyan nehéz ellenállni, amikor édes italok, desszertek, szénhidrátokban gazdag nassolnivalók és félkész ételek csábítanak. De ne is kínozd magad, hiszen számtalanszor bizonyították már, hogy a kis lépésekkel többre lehet menni! Most összegyűjtöttünk hét ilyen lépést, amelyekkel kevesebb cukor kerül a menüdbe – és a véredbe!
1. lépés: még kisebb kanállal
Ha azon kevesek közé tartozol, akik még cukrot tesznek a kávéjukba vagy teájukba, próbáld meg elfelezni a mennyiséget. Csak kis időbe telik, és máris hozzászoksz a kissé megváltozott ízhez, és máris sokat spóroltál! Ha ezt nem érzed elégnek, ha már megszoktad az új ízt, felezz újra, amíg azt nem veszed észre, hogy lényegében édesítés nélkül iszod a napi italaidat.
Nagyon nem ízlik édesen? Akkor válts! Agavé szirup, sztívia… a lehetőségek száma elég nagy, a lényeg, hogy olyat válassz, aminek alacsonyabb a glikémiás indexe a cukorénál! De persze itt is jobban jársz, ha kezded egyre kevésbé édesen inni az italokat, hiszen az édes ízről le lehet szokni! {idozito4}
2. lépés: tudd, mit eszel
Olvass, olvass, olvass! Meg fogsz lepődni, mennyi cukor van a joghurtban, a salátaöntetben, a kenyérben! Arra is figyelj, hogy milyen neveken jelenik meg: a glükóz, dextróz, fruktóz, kukoricaszirup, invertcukor, keményítőszirup, maltóz és szacharóz mind hozzáadott cukrot jelent! Jobban jársz, ha a terméken feltüntetett tápanyagtáblázat alapján tájékozódsz, ott rögtön kiderül, mennyi szénhidrát, és mennyi cukor van a megkívánt finomságban.
3. lépés: inkább készítsd el otthon
Ha már mindenáron édességre vágysz, mi lenne, ha megsütnéd magadnak? Persze, ez több idő, viszont így biztos lehetsz benne, mennyi cukor is került bele, és akár csökkentheted is a receptben javasolt mennyiséget. Kellemes mellékhatás, hogy megszabadulsz a készételekben található egyéb anyagoktól, mint az állományjavítók, tartósítószerek és egyebek.
4. lépés: nem minden gyümölcs egyforma
A gyümölcs egészséges étel, de a cukor szempontjából nem mindegy, melyiket eszed! Ha nassolnivalót keresel, akkor inkább a bogyósokat válaszd, felejtsd el a szőlőt, a banánt. Az aszalt gyümölcsökben biztosan sok a cukor, és van, amelyiket még pluszban édesítik is, erre is figyelj!
5. lépés: telítsen, amit eszel
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a tervezetlen cukorfogyasztás nem a főétkezéseknél, inkább a nassolás idején fenyeget. Éppen ezért egyszerű és jó megoldás, ha a főétkezéseidnek olyan fogást választasz, ami megtelíti a gyomrodat, mégpedig elég hosszú időre. Ezek a fehérjékben és rostban gazdag fogások lesznek, amelyek nem nehezítenek el, de megszabadítanak a délutáni cukoréhségtől.
6. lépés: nem mindegy, mi édes
Most azonnal kell valami cukros édesség? Ok, van ilyen, az életed nem szólhat arról, hogy mindent megtagadsz magadtól. De mi lenne, ha a felét kicserélnéd valami egészségesebbre? A csoki fele helyett egyél epret vagy diót, és máris kisebb a cukorlöket, de megvolt az édesség-élmény.
7. lépés: óvatosan a turmixokkal
A smoothie az utóbbi évek abszolút slágere, és nagyon jó alacsony cukortartalmú egészséges ínyencségnek tűnik, ugye? De nem mindegy, mi van bennük, mert némelyik rosszabb, mint egy gyorséttermi hamburger, mivel tele van olyan rejtett cukorforrásokkal, mint a sorbet, méz, fagyi. Készítsd el a sajátodat sima joghurttal, és édesítsd gyümölcsökkel, és máris bűntudat nélkül ihatod!