A babavárás és az arra való előkészülés szerencsés esetben boldog, stresszmentes állapot. Ezt azonban nehéz megvalósítani, olyan sokféle elvárással, tanáccsal és szabállyal bombázzák a nőket. Mi most segítünk rendet tenni a káoszban!
1. Gondolkodj előre
Te valószínűleg már amúgy is egészséges életet élsz, de szinte mindenen lehet még javítani! Nem árt, ha még azelőtt odafigyelsz a helyes táplálkozásra, mozgásra és más tényezőkre, amelyek meghatározzák az egészségedet, mielőtt teherbe esel. Figyelj oda a vitaminszintedre, különösen a megfelelő folsav bevitelre (ennek szintjét vérvétellel ellenőriztetheted), a B-vitaminokra, mert ezek a várandósság első heteiben befolyásolják a baba egészségét. Ne igyál, vagy csak nagyon keveset és ritkán, hagyd abba a dohányzást, ha még nem tetted. Figyelj arra is, hogy több, sportoláshoz használt táplálékkiegészítő is létezik, amit nem ajánlanak a babavárás idején, ezeket is inkább hanyagold. Szintén nézd át az esetlegesen szedett gyógyszereidet, hogy azok között se legyen olyan, ami esetleg árthat a születendő gyermeknek.
Nem árt, ha idejében elvégeztetsz egy kivizsgálást: egyes laboratóriumokban már találsz kifejezetten ilyen célból összeállított csomagokat, és persze a nőgyógyászodat se hagyd ki belőle!
2. Keress támogatást
A praktikus és az érzelmi segítség is jól fog jönni, különösen, ha pánikolós típus vagy, vagy nehezen engeded el az irányítást. A teherbe esést várni nagyon megterhelő lehet, akár komoly szorongást vagy depressziót, és gyakran párkapcsolati problémákat is okoz. A támogatói körödbe vegyél be mindenkit, aki valóban képes melletted állni – elsősorban persze a leendő apát, de akár a családtagjaidat, barátnőidet vagy az orvosodat.
A támogatókra ugyancsak nagy szükséged lesz a következő kilenc hónapban és a szülés ideje alatt is: kutatások sora igazolja, hogy a szülési fájdalmat is csökkenti a barátságos környezet. Azt is mondják, hogy aki komoly támogatást kap a babavárás ideje alatt, kisebb eséllyel szenved majd a szülés utáni depressziótól. {idozito5}
3. Találd meg a neked való szakembert
Olyan orvost és/vagy szülésznőt, esetleg dúlát válassz, aki tisztel téged és a döntéseidet, és a szülésre természetes folyamatként, nem pedig betegségként tekint. Ha valaha is voltak ellenérzéseid a nőgyógyászoddal szemben, válts minél hamarabb. De ne feledd, a várandósság ideje alatt is válthatsz! Ha valami miatt magasabb a terhességed kockázata, az is játsszon szerepet a választásodban, ha lehetséges, hogy a választott szakember minél felkészültebb kórházban dolgozzon, és legyen tapasztalata hasonló kismamákkal.
4. Ismerd fel az intő jeleket
A várandósság idején az olyan, látszólag enyhe tünetek is komoly bajt jelezhetnek, mint a szédülés, ájulás, kisebb légszomj, felgyorsuló szívverés, émelygés és hányás, fájdalom és égő érzés pisilés közben, elhomályosuló látás, erős vizesedés, és a magzat mozgásának csökkenése legalább 24 órán át. Nagyon sok tényező okozhat koraszülést, ami viszont akár meg is állítható. Nagyon fontos a megfelelő fogászati kontroll is! Ha beteg leszel, mindenképpen csak olyan gyógyszert vegyél be, amit az orvosod is jóváhagyott, de ne szenvedj feleslegesen, és különösen ügyelj a lázra.
5. Egyél jól – de ne kettő helyett!
A várandósság idejére még inkább igaz a tétel, hogy minden kalória számít! És természetesen nem csak számértékben, de figyelj rá, hogy értékes legyen minden, amit megeszel. Legyen gazdag fehérjében és folsavban, valamint vasban, rostokban. Igyál sok vizet. Figyelj arra, hogy a vércukoszinted egyenletes maradjon, és kerüld a nassolást.
Egy hosszú és gyakran változó lista is kering az ételekről, amelyeket nem szabad enned. Ami biztos: kerüld a nyers húsféléket, a nem eléggé hőkezelt tojást, a pasztőrözetlen tejből készült sajtokat, és az olyan nagy ragadozó halak húsát, amelyek sok higanyt tartalmaznak. Kissé vegyél vissza a koffeinből is, de nem kell teljesen elhagynod.
6. Mozogj
Egyértelmű a tanács: ha eddig edzettél, ne hagyd abba, mert az épp akkora sokk lenne a szervezetnek, mint ha nem edzettél volna eddig, és épp most kezdenéd. Az intenzitásból természetesen vissza kell majd idővel venned, és mindig nagyon figyelj az esetleges figyelmeztető jelekre! A rendszeres edzés segít a súlynövekedés kontrollálásában, megvéd a hátfájástól és a székrekedéstől, és a reggeli rosszullét ellen is hasznos lesz. A jó állóképesség a szülésben is segít. Érdemes, különösen a várandósság második felében, speciálisan készülni a nagy napra kismama jógával és lazító gyakorlatokkal.
7. Figyelj a biztonságodra
Ügyelj rá, hogy tested egyensúlya megváltozik, ahogy nő a hasad, és mivel ízületeid is lazábbak lesznek a szülésre készülve, könnyebben szerezhetsz be valamilyen sérülést. Sokan elkövetik azt a hibát is, hogy az autóban nem kötik be a biztonsági övet, pedig ez nagyon is veszélyes!
8. Legyél kicsit zöldebb
Talán már most is az vagy, talán a baba érdekében mondanunk sem kell, de nem árt, ha minimalizálod a vegyi anyagokkal való találkozásaidat. Válassz természetes anyagú kozmetikumokat, figyelj oda a takarításkor használt vegyszerekre, és kerüld az olyan anyagokat, mint a lakkok, festékek, hígítók. Maradj távol a füsttől, a macskaalomtól, és ha lehetséges, minél több élelmiszered származzon biotermelésből. Ne melegíts és tárolj műanyag edényben ételeket.
9. Figyelj a súlyodra
Az aktuális ajánlások szerint a sovány kismamák 11-19 kilót hízhatnak egészségesen a várandósság ideje alatt, a normál súlyúak 9-15 kiló között szedhetnek fel, míg a túlsúlyosak 6-9 kilóval legyenek csak nehezebbek a kilenc hónap végén. Természetesen senki ne fogyókúrázzon a várandósság ideje alatt, de mindenképpen érdemes figyelni a pluszra, hiszen azt nem lesz könnyű leadni, és a babára is veszélyt jelent!
10. Kerüld a stresszt
Könnyű mondani, ugye? Pedig a krónikus vagy a nagyobb stressz bizony árt a babának. Éppen ezért igyekezz kikerülni a feszültséget okozó helyzetből, ha pedig ez nem megoldható, akkor kérj, akár professzionális segítséget, relaxálj, próbálj ellazulni és mozgással megnyugodni. Nagyon jó stresszoldó a bensőséges szexuális élet is.
Ami miatt ne aggódj!
Hogy ittál, amikor még nem tudtad, hogy babát vársz
Nagyjából hét napba telik, hogy a megtermékenyített pete beágyazódjon a méhedbe, és a magzat fejlődése 12 nappal a fogantatás után kezdődik igazán, ami azt jelenti, hogy nagyjából nincs is vér útján kapcsolat az elmaradt ciklus idejéig.
Hogy a reggeli rosszullét árt a babának
Ha azon aggódsz, hogy az émelygés és a hányás miatt a baba nem jut elég vitaminhoz és ásványi anyaghoz, akkor tévedsz – az első trimeszterben még nagyon kevés kell neki, és azt biztosan megkapja tőled.
Hogy a te hibád lesz egy esetleges vetélés
A legtöbb korai vetélés genetikai hiba miatt következik be. Persze vannak dolgok, mint az alkohol- vagy drogfogyasztás, a dohányzás, amelyek növelik a kockázatot, de a normál hétköznapi tevékenységek, mint a szexuális kapcsolat vagy egy normál edzés, nem okoz bajt.