termeszetesleadA nátha, székrekedés, álmatlanság, izomfájdalmak vagy ízületi panaszok jelentette kellemetlenségek szinte mindenki számára ismerősek. Egyszerűnek tűnhet ilyenkor gyógyszerekhez nyúlni, egy-egy tablettát bekapni, de nem biztos, hogy mindez szükséges, és kétséges, hogy hosszú távon, a mellékhatásokat tekintve, megéri-e. Lássuk inkább, mit kínál a természet!

Fáj a fejed?
Fejfájásra: magnézium-sók
A fejfájást nem feltétlenül kell gyógyszeres hatóanyagokkal csillapítani. Bár az acetilszalicilsav, az ibuprofen vagy a paracetamol – csak, hogy néhány példát említsünk – hatásos megoldást kínálnak a fő fájdalmára, a szedésük mellékhatásokkal járhat. A paracetamol potenciális májkárosító, míg az ibuprofen és az acetilszalicilsav gyomorfekélyt okozó hatásai ismertek. Kevesen tudnak róla, de a fejfájás orvoslására szedett gyógyszerek túl hosszú időn keresztüli alkalmazása – paradox módon – fejfájást okozhat. A gyógyszer kiváltotta fejfájás általában akkor léphet fel, ha valaki hónapokon keresztül szed fejfájást csillapító gyógyszert.
• Mi legyen a megoldás? A gyógyszeres hatóanyagok helyett érdemes egy próbát tenni a magnézium alkalmazásával. Migrénes és tenziós fejfájással küzdő betegeknél megfigyelték, hogy a szervezetükben a magnézium-szint a vártnál alacsonyabb; így a magnézium-sós szerek adása sok esetben javíthat az állapotukon. A magnézium kedvező hatást gyakorol az érrendszerre, az izomműködésre és az idegrendszerre egyaránt, – és ezeknek a hatásoknak eredőjeként játszhat szerepet a fejfájás enyhítésében. Egyesek 200-400 mg magnézium/nap, míg más szakmai szervezek pl. az Amerikai Migrén Társaság 400-500 mg magnézium-só/nap adagolását javasolják. Mellékhatásoktól nem kell tartanod, mindössze a széklet válhat lágyabbá az ásványi anyag hatására. {idozito5}

Székrekedés kínoz?
Székrekedésre: magnézium-sók
Számos oka lehet annak, hogy nehézséget okoz a széklet ürítése. Gyakran az elégtelen mennyiségű folyadékfogyasztás, a rostokban szegény, rendszertelen táplálkozás, az ülő életmód és a sportolás mellőzése áll a háttérben.
• Mi legyen a megoldás? Hosszú távon a kiváltó ok felszámolására kell törekedned, rövid távon pedig jó szolgálatot tehetnek a magnézium-sók, elsősorban azok, amik jól oldódnak vízben, így például a magnézium-citrát. 200-300 mg magnéziumot tartalmazó magnézium-citrát por vízben való feloldása, és esti elfogyasztása reggelre meghozhatja a kívánt „eredményt”. Hasonlóképpen hatásosnak bizonyul a nagy múltra visszatekintő magnézium-sós gyógyvizek kortyolgatása is.

Hányingered van? Émelyegsz?
Hányingerre és utazási betegségre: gyömbér
Évezredekkel ezelőtt a kínai tengerészek gyömbért rágcsálva próbálták a tengeri betegség tüneteit elnyomni. Ma a repülőutak, a vízi- vagy a közúti közlekedés okozta émelygéses panaszok legyőzésében segíthet a gyömbér. A karakteres ízű gyömbér alkalmazása olyannyira biztonságos, hogy annak a használatát a reggeli rosszullétekkel küzdő kismamáknak is javasolják. Emellett vizsgálatok igazolják, hogy a gyömbér hatásossága a B6-vitamin hányáscsillapító hatásával nagyjából megegyező.
• Mi legyen a megoldás? Jó kombinációnak bizonyul a gyömbér borsmentával vagy annak illóolajával való keverése. A gyömbér fogyasztható nyersen, de készíthető belőle tea, smoothie, süthetők belőle kekszek, illetve formázhatók belőle mézes, kakaós golyócskák is, – a lehetőségeknek csak a kulináris fantázia szab határt.termeszetesb1

Sportsérülésed volt? Izomfájdalmaid vannak?
Zúzódásra, rándulásra, zárt sérülésekre: árnika
Az árnika kivonatainak gyulladáscsökkentő hatása a középkor óta ismert. A gyógynövény alkalmazása elsősorban Németországban tekint vissza nagy múltra. Számos vizsgálat igazolja az árnika zúzódások, rándulások, ficamok kezelésében való hatásosságát.
• Mi legyen a megoldás? Sportolóként nem árt beszerezned árnikát tartalmazó gélt vagy krémet, hogy legyen mihez nyúlnod a sérülések okozta duzzadásos, véraláfutásos, fájó panaszok esetén. Az árnika külsőleges alkalmazása biztonságosnak minősül, mindössze enyhe allergiás reakciók léphetnek fel az alkalmazása helyén. A homeopátia hívei nyelv alatti pici golyócskákként is alkalmazhatják az árnika készítményeit.

Ízületi panaszaid vannak?
Ízületi panaszokra: kurkuma
Az Ázsiában őshonos, közel kétezer éve ismert kurkuma nem csak fűszernövény, hanem a tradicionális indiai és kínai gyógyászat alapvető gyulladáscsökkentő, antioxidáns és mikrobaellenes hatású gyógynövénye is. A növény gyökértörzsében található kurkumin és a különféle illóolajok – legyen szó a térd, a boka vagy a kézfej ízületeinek fájdalmáról – hatásosan enyhítik a mozgásszervi panaszokat. Friss tudományos vizsgálati eredmények mutatnak rá arra, hogy a kurkumakészítmények (napi kb. 500mg kivonat alkalmazása) az ízületi gyulladásos, kopásos fájdalmak (osteoarthritis) tüneteinek enyhítésében olyan erős hatásúak, mint az ún. nem-szteroid gyulladásgátlók, azaz például az ibuprofen. A kurkuma készítményeinek alkalmazása a gyomor- és bélrendszeri, valamint a szív- és érrendszeri mellékhatások szempontjából sokkal kedvezőbb, mint a nem-szteroid gyulladáscsökkentőké.
• Mi legyen a megoldás? A kurkuma fogyasztása könnyen beilleszthető a mindennapokba. Számos étel ízesíthető és színesíthető kurkumával. Népszerű és trendi a kurkumából, mézből, esetleg más fűszerek tetszés szerinti kombinációjából (pl. gyömbér, bors, cayenne bors) előálló, mandula- vagy kókusztejjel felöntött kurkumás tej („golden turmeric milk”).

Álmatlanul töltöd az éjszakáidat?
Álmatlanságra: levendula
A karakteres illatú levendulavirágokat és a belőlük nyert illóolajat évszázadok óta kedvelik és használják gyógyászati célokra. A stresszel teli mindennapok után a levendula illóolaja igazoltan enyhíti a feszültséget, elősegíti a pihentető alvást. Régebben úgy vélték, hogy a levendula démonokat elűző hatása hozza el az alvás nyugalmát, ma már körvonalazódik, hogy milyen receptorokon, ioncsatornákon keresztül kifejtett hatásról van szó.
• Mi legyen a megoldás? A fürdővízhez adagolt, masszázsolajba kevert, párologtató vizébe vagy pici, dekoratív párnácskákba töltött levendulavirágra csepegtetett, és így elsősorban belélegzés útján a szervezetbe kerülő levendulaolaj nyugtató, elalvást segítő hatását több vizsgálat is igazolja. Terjedőben van a levendulaolaj szájon keresztüli adagolása is. A levendulaolaj kapszulái néhány országban már forgalomban vannak gyógyszerként. Ez utóbbinak a szorongásoldó hatása egyes szintetikus gyógyszeres hatóanyagokéval összemérhető.

Szinte megfagynak a végtagjaid a hidegtől? Mindened áthűlt?
A szervezet átmelegítésére: meleg folyadék
A megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztásra nem csak a nyári hőségben, de a hideg téli hónapokban is oda kell figyelni! A folyadék átmossa a szerveket, segít az egészséges veseműködés fenntartásában, hozzájárul a székrekedés megelőzéséhez, szebbé, élettelibbé teszi a bőrt, és normalizálhatja az alacsony vérnyomást, csak, hogy néhány példát említsünk. Télen érdemes a kellemest a hasznossal összekapcsolni, azaz a folyadékot melegen, forrón fogyasztani.
• Mi legyen a megoldás? A zord időben különösen jól esik egy húsleves, ami átmelegít; egy csípős zöldségleves, ami életet lehel a hidegtől megmerevedett végtagokba is. Vannak tipikusan téli fűszerek, így a koriander, a csillagánizs, a gyömbér vagy akár a chili. Érdemes ezeket használnod, hiszen ezek egy picit átforrósítanak akkor is, amikor minden hideg körülötted. Nem szabad megfeledkezni a forró, gyógynövényes teákról sem, a választék széles, mindenki megtalálhatja az ízlésének megfelelőt.termeszetesb2

Orrfolyásod, orrdugulásod van?
Orrfolyásra, orrdugulásra: sós vizes spray vagy orrzuhany
Mielőtt patikai, szintetikus hatóanyagot tartalmazó orrcseppekhez vagy orrspray-khez nyúlsz, érdemes előtte a sós vizet bevetned.
Nem árt tudnod, hogy az érösszehúzó hatóanyagú (pl. oximetazolin, xilometazolin) patikaszerek egyhuzamban való használata maximum 5-7 napon át megengedett, ellenkező esetben „orrspray-függőséggel”, és az orrtünetek romlásával lehet számolnod. Emellett magas vérnyomásos betegeknél csak odafigyeléssel javasolt a használatuk. Ellenben a sós víz akármikor, akármekkora dózisban, akár a kisgyermekeknél és a kismamáknál is használható az orrjáratok átöblítésére. Nem kell tartanod attól, hogy a sós vízhez hozzászoksz, attól függővé válsz.
• Mi legyen a megoldás? Ideális esetben tengersós víz használható az orrüregek kezelésére, ugyanis az abban található nyomelemek segítenek abban, hogy az orrnyálkahártya csillószőrös hengerhámja kíméletesen megtisztuljon, és annak a regenerációja minél hamarabb bekövetkezzen.

Már megint fáj a torkod?
Torokfájásra: forró tea, kasvirág
A citromos-mézes tea gyógyhatása már gyermekkorunkból ismert. A teát illetően a variációk száma végtelen.
• Mi legyen a megoldás? Hazánkban a bodzás, csipkebogyós, hársfavirágos, borsmentás tea számít klasszikusnak akkor, ha torokfájásról és az ahhoz kapcsolódó panaszokról van szó. Amerikában ilyen esetben a kasvirághoz (Echinacea sp.) fordulnak segítségért, amit gyakran kombinálnak gyulladáscsökkentő, mikrobaellenes hatású egyéb gyógynövényekkel, így például bodzával vagy kanadai aranygyökérrel.
A patikákban is kaphatók olyan szopogató tabletták, cukorkák, amik gyógynövénykivonatokat pl. zsálya, bodza tartalmaznak. Olyan esettel is találkozhatsz, amikor a szintetikus torokfertőtlenítő hatóanyag hatását természetes eredetű kivonatokkal pl. bodza- és citromkivonatokkal fokozzák.

Múlni nem akaró köhögésed van?
Száraz köhögésre: szauna, gőz, méz
Náthás megbetegedést követően nem ritka, hogy hetekig nem szabadulsz a száraz köhécseléstől, ami még az éjszakai alvás nyugalmát is elrabolhatja. A száraz köhögés enyhítésére alkalmas, a központi idegrendszer köhögési központján keresztül ható szerek számos mellékhatással rendelkeznek; nem beszélve arról, hogy alkalmazásuk sok esetben – mint arra a legújabb vizsgálati eredmények is rámutatnak – nem hozza meg a kívánt hatást.
• Mi legyen a megoldás? Meglepő, de a méz alkalmazása sokkal hatásosabb lehet náluk, mint arra egy 2017-ben megjelent tudományos közlemény is rámutatott. Esténként 1-2 evőkanálnyi méz elnyalogatása gyermekeknél és felnőtteknél is a nyugodt éjszaka kulcsa lehet. Emellett a levegő párásítása, a zuhanykabin (lehetőleg klórszármazékoktól mentes) gőzének belélegzése zuhanyzás közben vagy az inhalálás éppen úgy jótékony lehet, mint a szaunázás. Heti kétszeri szaunázás segíthet a tüdőgyulladás kivédésében, a náthás periódusok számának a csökkentésében – derül ki tudományos vizsgálatokból.

Kialvatlan vagy? Gyenge vagy?
Immunerősítésre: alvás
Kevesen gondolnak arra, hogy az alvásnak „varázsereje” van. Az alvás nem elpocsékolt idő! – nagy hibát követsz el akkor, ha az alvásidőd rovására végzed a nappali tevékenységeid, a munkád.
• Mi legyen a megoldás? Széleskörűen alátámasztott tény, hogy ha valaki keveset alszik, akkor gyengül az immunrendszere, és fogékonyabb lesz a vírusok és baktériumok támadásával szemben. Olyan banális megbetegedések, mint a nátha gyakorisága is többszöröse lehet azoknál, akik napi 7 óránál kevesebbet alszanak, – azokhoz képest, akik naponta 8 órát töltenek alvással. Hosszú távon is megéri a rendszeres, megfelelő mennyiségű pihentető alvásra törekedni. A kialvatlanság ugyanis a szív- és érrendszeri megbetegedések, a cukorbetegség, az emésztőrendszeri panaszok, a pszichés kórképek, sőt a daganatos megbetegedések nagyobb kockázatával is jár.

Dr. Budai Lívia PhD.
szakgyógyszerész