A szépségünk egyértelműen tükrözi az egészségi állapotunkat: éppen ezért a problémákat is legjobb, ha belülről próbáljuk megoldani. A megfelelő étkezés és tápanyagok bevitelétől hibátlan, ragyogó lesz a bőr.
Nem ritka eset, hogy valaki hosszú évekig küzd kellemetlen bőrproblémákkal, amelyeken sem a kozmetikus, sem a bőrgyógyász nem igazán tud segíteni. Amikor már semmilyen bevált módszer nem használ, az étrend megváltoztatása akár teljesen meg is szüntetheti a kellemetlen tüneteket. Nem is kell feltétlenül allergiára vagy érzékenységre gondolni: sokszor egy-egy kimaradt tápanyag pótlása, kevesebb édesség, több rost segíthet a bajon. Ha a megfelelő étrend kiegyensúlyozza a hormonrendszert is, az még jobb! A probiotikumok szintén hasznosak lehetnek a bőr állapotának javításában. Az elmúlt években számtalan kutatás igazolta, hogy annak, amit megeszünk, igenis komoly hatása van az aknék, a száraz bőr, a rozacea, a pikkelysömör és a bőr öregedésének tüneteire is. A holisztikus szemlélet már a bőrgyógyászatba is betette a lábát, és sokkal többre jutott, mint hogy azt állítsa: a mogyorós csokoládé pattanásokat okoz.
Mi okozhat gondot? A kiegyensúlyozatlan vércukor szint, a bélrendszerben fennálló gyulladások, a rossz tápanyagfelszívódás, tápanyaghiányok, ételérzékenységek, túl sok cukor fogyasztása… Még sorolhatnánk, de inkább nézzük meg, mi az, amit tegyünk! {idozito2}
Tápláld a bőröd helyesen!
Az egészséges bőr záloga a teljes értékű ételeket tartalmazó, kiegyensúlyozott étrend, ami támogatja az emésztés működését, egyensúlyban tartja a cukorszintet, elősegíti a kiválasztást és kordában tartja a gyulladásokat. Egyes mikrotápanyagok szintjére szintén érdemes odafigyelni.
Esszenciális zsírsavak
A halakban található Omega-3 zsírsavak a gyulladások ellen hatnak. Mivel a gyulladások gyakran az aknék melegágyai, e zsírsavak fokozott bevitele nagy eséllyel segít a bőr állapotának javításában. Ugyanúgy, mint a pikkelysömör és más hasonló állapotok, mint az atópiás dermatitisz és az ekcéma esetén is működhet ez a megoldást, de az Omega 6 zsírsavak szintén segítenek ezekben a folyamatokban.
Mit egyél?
• Szabad vizekben fogott zsíros halakat (lazac, szardínia, makréla, hering)
• Lenmag olajat, amelyet belekeverhetsz joghurtba, salátaöntetbe vagy smoothie-ba. Viszont semmiképpen ne hevítsd, mert úgy szabadgyökök keletkeznek benne.
• Diót, ami a zsírsavak mellett magas E-vitamin tartalmával is segít a bőr védelmében.
• Napraforgó magot, amelynek linolsav tartalma hidratálja a bőrt. Ha C-vitaminnal kombinálod, a bőr öregedését is csökkentheted vele.
Antioxidánsok
A narancssárga, piros, sárga és zöld színű zöldségek és gyümölcsök a bőr egészsége érdekében is nagyon fontosak, mivel a bennük nagy mennyiségben megtalálható antioxidánsok a szabadgyökök által okozott károsodások ellen veszik fel a harcot, és védik a bőr rugalmasságáért felelős kollagént is az oxidatív stressztől.
Mit egyél?
• Édesburgonyát és sárgarépát a béta-karotin miatt, amiből A-vitamin jön létre, így természetes napvédelemről gondoskodva. Ugyanezt az anyagot tartalmazza a sárgabarack is.
• A piros és sárga paprika a béta-karotin mellett C-vitaminban is gazdag, így különösen jól óvja a kollagén állományt.
• A brokkoliban lévő lutein is az oxidációs károk ellen véd. A zöld növény e mellett A-, C-vitamint és cinket is tartalmaz, amelyek a bőrrák ellen is hatnak.
• Az avokádóban lévő egészséges egyszeresen telítetlen zsírsavak és C-vitamin a kollagén előállításának kulcsai. Egyes tanulmányok szerint még az UV-károsodástól is véd ez a növény.
• A zöld tea antioxidánsai a napfény okozta károsodásoktól védenek, fogyasztása akár 25%-kal is csökkentheti a napégést, de e mellett a hidratáltság és a rugalmasság növelésével is szépíti a bőrt.
Pro- és prebiotikumok
A bélrendszerben élő mikroorganizmusok kutatása szinte napról-napra hoz újabb eredményeket. Annak segítségével, hogy növelik a szervezet képességét a tápanyagok felszívására, és megvédenek a káros baktériumoktól, szinte minden funkciónkban részt vesznek. Megfelelő állapotuk támogatja a bőr felszínének baktériumflóráját is. A probiotikumokban gazdag ételek támogatják az egészséges bélflórát, a rostban gazdag tápanyagok pedig olyan prebiotikumokat juttatnak el hozzájuk, amelyek a probiotikumokat táplálják.
Mit egyél?
• Olyan erjesztett ételeket, mint a joghurt, kefir, kimchi, savanyú káposzta és miso, amelyek gazdagok probiotikumokban. Ezekről már bebizonyították, hogy segítenek az aknés, rosaceás, pikkelysömörös bőrállapotokban. Kerüld viszont a pasztőrözött változatokat, mert azokban elpusztulhatnak a hasznos baktériumok.
• Rostokat, amelyek a zöld leveles zöldségekben, banánban, articsókában, teljes kiőrlésű gabonafélékben és fokhagymában találhatók: ezek különösen jól támogatják az emésztést és a bélflórát.
Kollagén
A kollagén rostos szerkezetű fehérje, ami a test szerkezetének és a bőr rugalmasságának megtartásában is szerepet játszik. Ahogy öregszünk, a termelés lelassul, de az étrendünkkel tudjuk támogatni a jelenlétét.
Mit egyél?
• Citrusféléket, epret és kaliforniai paprikát, mert gazdagok C-vitaminban, és növelik a kollagénbevitelt. A C-vitamin tartalmú ételek a hyaluronsav szintet is emelik, ami nem csak a bőr hidratáltságáért, hanem az ízületek egészségéért is felel.
• Tojásfehérjét, káposztát, tofut és gombát a bennük lévő prolin nevű fehérje kedvéért, ami a kollagén egyik összetevője.
• Babféléket, kelkáposztát és sütőtököt, valamint csonttal, bőrrel készült húsokat, mert ezek nagyon jó forrásai a glicinnek, ami a kollagén egyik alapanyaga. Bár a testünk is előállítja, de soha nincs belőle elég, így jó, ha táplálékkal is beviszed.
• Osztrigát és kagylókat, teljes gabonákat, babféléket, olajos magvakat, sötétzöld leveleseket, étcsokoládét és aszalt szilvát, amelyekben sok található abból a rezet tartalmazó enzimből, amely a kollagént és az elasztint összekapcsolja, és ezzel segít erős, hajlékony szöveteket építeni.
Kiválasztást segítő ételek
A szervezetünkben folyamatosan folyik a méregtelenítés: a máj a méreganyagokat választja ki, a vesék és az emésztőrendszer a szükségtelen anyagokat. Ha jól táplálod és hidratálod a tested, akkor ezek a folyamatok jól működnek, és ez a tiszta bőrön is látszik majd.
Mit egyél?
• Igyál sok vizet: e nélkül nem megy a kiválasztás folyamata. Melegben érdemes egy kevés sót is a vízhez adni, hogy az ásványi anyagok egyensúlyáról is gondoskodj.
• Káposztaféléket, vagyis káposztát, kelbimbót, brokkolit és kelt, amelyek a máj működését támogatják.
• Rostokban gazdag zöldségeket, leveleseket és teljes kiőrlésű gabonaféléket, amelyek a bélben élő baktériumokat támogatják.
Mi okozhat bajt?
Ha a bőröd problémás, azt okozhatja valami olyan is, amit eszel, pedig nem tesz jót neked. Érdemes egyesével megpróbálni elhagyni őket, és néhány hétig figyelni, javult-e a helyzet. Ezek a leggyakoribb bűnösök:
• Tejtermékek, melyek, különösen az alacsony zsírtartalmúak, gyakran okoznak tinédzser- és fiatalkori aknékat.
• Finomított szénhidrátok, amelyeket gyorsan glükózzá alakít a szervezet, és az inzulinszint ezzel járó emelkedése serkenti a zsírtermelő mirigyek működését, így aknékat okozva.
• Csokoládé, bár manapság sok kutatás eredményei szerint ez nem akneképző.
• Allergiát okozó ételek, melyek hatására hisztamin termelődik a szervezetben, amely ekcémát, kiütéseket és más bőr irritációkat válthat ki. Az ételallergia ráadásul a bél mikroflóráját is károsítja, erről az oldalról is bőrproblémákat okozva.