Ne hagyd, hogy a meleg napokat megkeserítsék a kisebb fertőzések, betegségek! Válassz szelíd gyógymódokat, és a növények segíthetnek elfelejteni a felfázást, szúnyogcsípést, émelygést!
Émelygés ellen
Gyömbér
Ha utazási betegséggel összefüggő émelygésről és hányásról, vagy azok megelőzéséről van szó, a gyógynövények közül az első választás a gyömbér, amely több klinikai vizsgálat szerint kedvező hatást mutathat, ha a repülőben, hajóban, buszban vagy autóban fellépő émelygés, rossz közérzet, hányás kivédése, enyhítése a cél.
Bár a mozgás kiváltotta kellemetlen tünetek (idegen szóval kinetózis) megelőzésére szintetikus hatóanyagú gyógyszerek is rendelkezésre állnak, az antihisztamin-tartalmú kúpokat és tablettákat többen álmosító mellékhatásuk miatt inkább mellőzik.
• A természetes megoldásnak számító gyömbér gyökértörzs szárított porából 250-1000 mg az ajánlott napi dózis, amit két-három részre elosztva lehet bevenni. Körülbelül dupla mennyiségekkel lehet kalkulálni, ha nem szárított, hanem friss, nedves gyömbért fogyasztasz.
• Bár a gyömbért gyomor- és bélpanaszok orvoslására is ajánlják, szedése ritka esetekben, arra érzékenyeknél a szájnyálkahártya csípő érzésével, gyomorégésszerű panaszokkal járhat. {idozito3}
Húgyúti fertőzések megelőzésére
Tőzegáfonya
A húgyúti fertőzések között különösen gyakori – elsősorban a nőknél – az alsó húgyutat érintő hólyaghurut vagy felfázás. A sürgető vizelési inger, a kis ürülő vizeletmennyiség és a vizeletürítéssel járó égető, nyilalló fájdalom, alkalmanként a véres vizelet, tipikus panaszok. Van, akinél a felfázás évente több alkalommal is visszatér, és nyáron sem ritka, különösen akkor, ha vizes fürdőruhában ücsörög valaki a strandon. Az esetek többségében baktériumok okozzák a bajt. Tudva ezt, a visszatérő húgyúti fertőzések megelőzésében szerepet kapnak azok a növényi alapú készítmények, amelyeknek összetevői megnehezítik azt, hogy a kórokozó baktériumok kihorgonyzódjanak a húgyhólyag belső falához, és fertőzést váltsanak ki. Ilyen gyógynövény a hazánkban tőzegáfonyaként emlegetett, valójában azonban észak-amerikai nagytermésű áfonyának nevezett bogyós növény. Több ezer beteg bevonásával végzett vizsgálatok tanúskodnak arról, hogy a tőzegáfonya és annak kivonatai hatásos lehetőséget kínálhatnak a húgyúti fertőzések gyakoriságának a csökkentésére.
• Megjegyzendő, hogy az alkalmankénti 1-2 tőzegáfonyás tabletta bevétele kevés a hatás eléréséhez. Hosszabb időn keresztül vagy rendszeresen javasolt a tőzegáfonya vagy az abból készült kivonatok szedése.
• Jó tudni, hogy a tőzegáfonya készítményei már kialakult húgyúti fertőzésnél, akár antibiotikum-kúra mellett is alkalmazhatók, mivel összetevői elősegítik a kórokozók vizelettel való távozását, ilyen módon gyorsítva a gyógyulást.
Húgyúti fertőzések enyhítésére
Medveszőlőlevél
Ha már megjelentek a hólyaghurutra, felfázásra utaló egyértelmű tünetek, nem árt orvoshoz fordulni. Ő akár ír fel antibiotikumot, akár nem, javasolt a medveszőlőlevélből készült patikaszerek, így például tabletták, tinktúrák, teák használata. A medveszőlőlevél hatóanyagai gátolják a baktériumok növekedését, ilyen módon segítve a bakteriális fertőzésből való minél hamarabbi gyógyulást.
• A medveszőlőlevélből mindig hideg vizes kivonatot kell készíteni, nem pedig meleg vagy forró vizes teát; mert a meleg vagy forró vizes kivonatok magas csersavtartalmuk miatt gyomorirritálók lehetnek.
• Recept szerint egy teáskanál (2-3 g) szárított medveszőlőlevelet kell 1,5 dl vízbe kell áztatnod, 6-12 órán át állni hagynod, majd leszűrnöd. A leírt módon készített teából napi maximum 4 adagot ajánlott elfogyasztani, az utolsó adagot célszerű lefekvést megelőzően.
• A medveszőlőlevélből készült tea huzamos használata kerülendő, 1 hétnél ne tartson tovább annak az alkalmazása, illetve egy éven belül maximum 5-ször kerüljön sor a használatára.
A (sz)ép lábakért
Grépfrútmag-kivonat, teafaolaj
Noha gombásodás télen-nyáron egyaránt kialakulhat, a napfényes hónapokkal járó lenge öltözet és a strandszezon láthatóvá és egyben rendkívül zavaróvá teszi ezeket a fertőzéseket, különösen a lábfej bőrén. Ez ráadásul sok esetben makacs fertőzés, ami továbbterjedhet a körmökre és megfertőzheti a családtagokat. Érdemes tehát minél hamarabb hatásosan felszámolni, amire leginkább a gyógyszertárakban kapható gombaellenes gyógyszerek képesek.
Ha mégis ragaszkodsz a gyógynövényekhez, akkor a grépfrútmag-kivonatot próbálhatod ki, ami a bőrre kenve egyes vizsgálatok alapján a vírusok, a baktériumok és a gombák elpusztításában is hatásos segítség lehet.
Sokan a teafaolajat keresik és vásárolják azzal a céllal, hogy azt a bőrükre kenve megszabadulnak a kórokozó gombáktól. Légy azonban ezzel óvatos! A bőrre töményen felkent teafaolaj, bár hatásos lehet, viszonylag gyakran allergizál, érdemes inkább semleges olajjal (pl. mandulaolaj) hígított verziót használnod.
Enyhe napégésre
Aloe vera
Az aloe vera préslevét és kivonatait számos panasz kezelésére javasolják, hatásosságát számos szakmai szervezet is elismeri. A hám sérülése, a napégés, a kisebb égési sérülések okozta panaszok esetén egyaránt jótékony hatású lehet a bőrvédő, hámképző, hidratáló hatású aloe vera használata.
• Tudnod kell azonban, hogy hol van az aloe vera kenegetésének az észszerű határa. Ha a bőr olyan mértékben napégette, hogy már kiterjedtebb hámsérülések alakultak ki, netán véres felszínű a bőrfelület, akkor tilos kockáztatni, és nem szabad (nem steril) aloe verával kenegeti, locsolgatni a bőrt, orvoshoz kell fordulni!
Füldugulás, fülfájás ellen
Kövirózsa
Nem hiába nevezik fülfűnek is a kövirózsát! A népgyógyászatban a nyáron is gyakori fülgyulladások kezelésére javasolják a fülbe csepegtetését, és a strandolás okozta fülpanaszok ellen is jól hathat. A tudományos vizsgálatok eredményei alapján a kövirózsa présleve olyan baktériumellenes összetevőket tartalmaz, amelye hatásosak lehetnek a kiváltó baktériumok elpusztításában.
• Fület érintő fájdalom, gyulladás esetén érdemes megkérdezni az orvosodat arról, hogy ő javasolja-e a kövirózsa fülbe csepegtetését, és ha igen, akkor milyen formában: friss présléként vagy patikában vett kövirózsás készítményként alkalmazva.
Rovarcsípések ellen
Illóolajok nyári estékre – de vajon elég?
A szúnyogok csípését jobb elkerülni! Ha mindenképpen a természetes megoldások híve vagy ezen a téren is, választhatod a szegfűszeg, a bazsalikom, a levendula, a fokhagyma, a borsmenta, a zsálya, a citrom, a citromfű vagy a kakukkfű kivonatait és (illó)olajait.
Tény, hogy ezek hatásosak lehetnek, de viszonylag rövid ideig tart a hatásuk, és hatástartam tekintetében nem veszik fel a versenyt a szintetikus versenytársaikkal, amik felkenést vagy befújást követően akár 6-8 órán át képesek távol tartani a szúnyogokat.
TUDTAD? A szúnyogok csípése nem csupán múló kellemetlenség. A szúnyogcsípéssel olyan vírusok, így a nyugat-nílusi lázat okozó vírus is bekerülhetnek a szervezetbe, amelyek halálos kimenetelű fertőzéshez vezethetnek. Napjainkban – elsősorban a klímaváltozásra visszavezethetően – a nyugat-nílusi vírus Európa olyan területein is felbukkan, ahol korábban nem, egyre több megbetegedést és halálesetet okozva. A hazai és a nemzetközi egészségügyi hatóságok szerint hazánkban is jóval több esetre kell felkészülni, mint az elmúlt években.
A nyugat-nílusi vírus okozta fertőzések jelentős része tünetmentesen zajlik, de az esetek mintegy 20%-ában a szúnyogcsípést követően 3-14 nap múlva felső légúti panaszok, influenzaszerű tünetek jelennek meg, bőrkiütések fordulhatnak elő. A betegek körülbelül 1%-ánál a betegség súlyos, életveszélyes formája léphet fel, agyvelő- és agyhártyagyulladás alakulhat ki.
A betegségre specifikus (gyógyszeres) terápia nincs, oltóanyag nem áll rendelkezésre. A fertőzés elkerülésének egyetlen a módja a szúnyogok csípésének megakadályozása.
Forrás
Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) információi és adatai. https://ecdc.europa.eu/en/west-nile-fever; 2019. április 26.
Dr. Budai Lívia PhD.
szakgyógyszerész