Te is hajlamos vagy az immunrendszereddel csak a hideg, esős, havas hónapokban törődni? Pedig nyáron sem árt az odafigyelés, arról nem beszélve, hogy a napsütéses napok és a sok friss zöldség és gyümölcs nem csak egészséges szokásokra sarkall, de meg is alapozza őszi ellenálló képességedet.

Immunrendszerünk egy olyan rendszer, amelyben sejtek, szervek és kémiai üzenetvivő anyagok dolgoznak együtt, hogy megvédjenek az idegen behatolóktól, és hogy kijavítsák a szövetekben keletkezett károkat.
Az immunrendszer működése természetesen sok mindentől függ, de csúcsra járatásának egyik legjobb módja a tányérunkon át vezet. Az egyes ételek és italok ugyanis képesek serkenteni vagy akadályozni működését. Hogy hogyan?
• Először is a rendszer optimális működéséhez szükség van bizonyos tápanyagokra.
• Másodszor a bélflóra állapotát, egészségét is meghatározza, hogy mit eszünk, a bélflóra jó működése pedig az immunrendszer egészségének kulcsa.
• Harmadszor az ellenálló képesség ideális funkcióját negatívan befolyásolja a szivárgó bél szindróma, amelyet általában az allergiát kiváltó ételek okoznak.
• És az utolsó szempont: egyes ételek közvetlenül támadják a fehérvérsejteket, így akadályozva őket a munkájukban.
Lássuk, mely ételeket edd, és melyeket kerüld, hogy elkerüld a nyári fertőzéseket, és előre felkészülj az ősziekre! {idozito3}

Válaszd!

A gombaféléket
Különösen a keleti konyha kedvencei, a shiitake, maitake és reishi gombák azok, amelyek kifejezetten jót tesznek az immunműködésnek, mivel tele vannak a béta-glukán nevű molekulákkal. Ezek azok, amelyek a fehérvérsejtek aktiválása és egyes típusai számának növelése segítségével turbózzák fel a működést. Ezek a gombafélék ráadásul a rákos sejtek eltávolításában is nagy szerepet vállalnak. Szintén érdemes kipróbálni a matsutake gombát, amelynek magas D-vitamin tartalma szintén minden immunerősítés kulcsa.

A lazacot és szardíniát
Ezek a halak is gazdagok D-vitaminban, amelynek hiánya egyértelműen kapcsolható a fertőzésekre való nagyobb hajlamnak. A bennük lévő omega-3 tartalom szintén hasznos az immunműködésben is. Az elemzések szerint a szardínia a jobb választás a két halféle közül, mivel az kisebb, így kevesebb toxint és higanyt tartalmaz.

A zöld leveles zöldségeket
Spenót, mángold, kel, salátafélék és még sorolhatnánk. Ezek a zöldségek a magas rosttartalom mellett (ami máris szupertáplálék a bélflórának) gazdagok mikrotápanyagokban, ásványokban és antioxidánsokban, amelyekre az optimális fehérvérsejt működéshez (is) szükség van. Viszont érdemes lenne belőlük megkeresned a bio változatokat, mert a zöld levelek sok növényvédőszert tartalmazhatnak, és azzal éppen a kívánt hatás ellenkezőjét éred el.

A csontlevest
Régi trükk, és a téli megfázásoknál nyilván eszünkbe is jut, de nyáron sem elvetendő az ötlet! Kutatások igazolták, hogy a hagyományos módon készített, nagyon hosszú ideig főzött csontleves mintha kibélelné a belek falait, és csökkenti a gyulladásokat a szervezetben.

immun1nA lehető legtöbb friss gyümölcsöt és zöldséget
Lehetőleg olyat válassz, ami minél frissebb – tehát nem utazott sokat, és a zöldségesnél sem töltött sok időt. A gyümölcsöket és zöldségeket vitamin-, ásványi anyag és antioxidáns tartalmuk is jó immunerősítővé teszi, rosttartalmuk a bélflóra egészségesen tartásával javítja az ellenálló képességet. Használd a fantáziád, és tegyél minél több bogyós gyümölcsöt és spenótot a salátádba vagy a smoothie-dba.

A D-vitamint
És mivel itt a nyár, itt az ideje ezt természetes módon bevinni! Naponta tölts legalább húsz percet úgy a napon, hogy az arcod és a karod érje a napsütés, és rendben is lesz a vitaminszinted. Ha bizonytalan vagy, vérvétellel ellenőrizheted a megfelelő értékeket!

Az elég alvást
Nyár van, buli van, ilyenkor mindenki beéri kicsit kevesebb alvással, és munka után bizony szinte minden napra jut valami program. De ha ez valóban az alvás rovására megy, akkor gondban leszel! Ráadásul az igazán meleg napokon nem is biztos, hogy könnyen elalszol, hiszen a lakások is melegek. Ilyenkor érdemes este egy langyos zuhany után lefeküdni, lehetőleg nyitott ablakkal légkondicionálás helyett.

Az indiai fűszereket
Az indiai konyha jót tesz az egészségnek és az immunrendszernek is! A mustármag, kurkuma, koriandermag, görögszéna, bors, fahéj, gyömbér és fokhagyma mind segítenek az emésztés egészségének fenntartásában és a légzőszerveket is támogatják.

immun3nEgy jó csésze teát
A fekete és zöld tea, akár melegen, akár otthon elkészített jeges teaként polifenolokkal, flavonoidokkal, vagyis szupererős antioxidánsokkal támogatja az egészségedet, és megvéd a szabad gyökök káros hatásaitól. A teaivás természetesen még a folyadékháztartásnak is jót tesz, ami nélkül szintén nincs jó immunműködés!

A görögdinnyét
A nyár kedvenc gyümölcse nem csak frissítő és folyadékpótló hatású, de tele van a glutation nevű antioxidánssal is. És persze ne felejtsük el magas C-vitamin tartalmát sem!

A búzacsírát
A búzacsíra kifejezetten gazdag tápanyagokban, hiszen ez táplálja az egész növényt. Egészséged egyik záloga a benne lévő rengeteg cink, antioxidáns és B-vitaminok. Ezen kívül rostok, fehérjék és egészséges zsírsavak alkotják a finom falatokat, így igazi turbó hatást fejt ki az ellenálló képességre és a fertőzések ellen.

A spenótot
Rég volt már, amikor nem szerettük a spenótot, ugye? Kár is lenne kihagyni a menüből, hiszen folsavtartalma segít a szervezetnek helyreállítani a DNS-károsodásokat és új sejteket létrehozni. Különösen hasznos a spenót, amikor fehér vérsejteket kell megújítani. A bélrendszer és bélflóra egészségét rosttartalma támogatja, és C-vitamintartalma sem elhanyagolható. Felsorolni is nehéz, mi minden van még a haragoszöld levelekben, például béta-karotin és más antioxidánsok is. Éppen ezért a legjobb nyersen, vagy éppen csak hőkezelve enni.

A brokkolit
A brokkoli is remek antioxidáns forrás, de ezek mellett A-, és C-vitamin tartalma is magas, és a dinnyéből már ismert glutationból is jutott bele – ez a bélflóra egyes törzseit is képes megújulásra késztetni.

 

Kerüld!

A cukrot
A cukor mintha stoptáblát tartana a fehér vérsejtek elé, így azok nagyjából hat órán át sokkal kisebb hatásfokkal tudják végrehajtani feladatukat. Hogy a cukor miből származik, vagyis hogy nád- vagy répacukor, vagy más, nagyon feldolgozott szénhidrát, az nagyjából mindegy is. Ha immunrendszert erősítenél, egyszerűen hagyd el az édességeket.

Az allergén ételeket
Van egy sor olyan étel, ami sokaknál allergiás reakciót vált ki. Ha te nem is tartozol ezek közé, amikor az ellenálló képességedet javítanád, inkább kerüld el őket. Ilyenek a szója, a mogyoró, a tojás, a tejtermékek és a glutén, mivel ezek kapcsolatba hozhatók a szivárgó bél szindrómával. Ha gond van az immunrendszereddel, próbáld egyesével elhagyni őket, hátha valamelyik okozza a bajt.