Mediterrán: a kedvenc úticélunk, a kedvenc hangulatunk, stílusunk és diétánk! A mediterrán étrend, úgy tűnik, nem megy ki a divatból, ami nem is csoda, hiszen egészséges és finom. Kényeztesd magad a nyaralás legjobb ízeivel!
1. Nincs kalóriaszámlálás
Ehhez az étrendhez nem kell kalóriatáblázat vagy számológép, sem egy app a telefonodra. A helyett, hogy számolgatnád a kalóriákat vagy grammokat, egyszerűen cseréld fel az egészségtelen zsírokat egészségesekre. Válaszd az olívaolajat a vaj helyett, a halat és szárnyasokat a vörös húsok helyett. Egyél friss gyümölcsöt, és hagyd ki a cukros süteményeket. Ha minden étkezésnél ízletes zöldségekkel és hüvelyesekkel laksz jól, máris jó úton vagy. Figyelj rá, hogy olajos magvakat is egyél, de ne túl sokat, ahogy ehetsz teljes kiőrlésű gabonaféléket, és ihatsz bort is – persze mértékkel.
2. Az étel mindig friss
A mediterrán étrendben az a jó, hogy nem kell ismeretlen alapanyagok után kutatnod a spéci boltokban vagy a mélyhűtőpultokban. A fókusz mindig a szezonális ételeken lesz, amelyeket egyszerű, mégis finom módon készítesz el. Lehet ez egy saláta spenótból, uborkából és paradicsomból, vagy ehetsz olyan klasszikus és könnyen beszerezhető alapanyagokat, mint a fekete olajbogyók, a feta sajt, a zöldségek. {idozito3}
3. Ehetsz kenyeret
Az elmúlt években sokak számára a kenyér a rossz étel szinonimája lett, igazi tiltólistás rémület. A mediterrán étrend ajánlásai alapján viszont nem kell elhagynod: keress teljes kiőrlésűt belőle, amiben több fehérje és ásványi anyag, valamint vitamin van. Ugyanígy bátran mártogathatsz teljes kiőrlésű pitát olívaolajba vagy humuszba, esetleg tahinibe (szezámkrém).
4. A zsír nem tilos
Egyáltalán nem kell búcsút mondanod a zsíroknak, csak figyelj, hogy a telítetlen változatokat edd. Az olajos magvak, olajbogyó és az olívaolaj is jó választás, amitől óvakodnod kell, azok a telített és a transzzsírok. A jó zsírok ízt adnak az ételeknek és a cukorbetegségtől a daganatokig sokféle betegségtől védhetnek meg, ráadásul a szíved egészségét is óvják. Egy kis friss pesto a vacsorához?
5. Hatalmas a választék
Mediterrán étrend? Sokkal többről van itt szó, mint a görög saláta, a gazpacho vagy a mozzarella. Keress török, portugál, marokkói ételeket, amelyek mind-mind új ízharmóniákkal ajándékoznak meg. A lényeg, hogy mindig tartsd magad az alapokhoz, vagyis kevés vörös, inkább fehér húsok, teljesértékű tejtermékek, sok gyümölcs és zöldség, olívaolaj és teljes kiőrlésű gabonafélék.
6. A fűszerek nagyon finomak
Babérlevél, koriander, rozmaring, fokhagyma, bors, oreganó és fahéj… És még sorolhatnánk a sokféle ízt, így a sóra szinte nem is lesz szükséged, ami újabb egészségpontokat ér! Arról nem is beszélve, hogy ezeknek a fűszereknek mennyi gyógyhatása van! Kísérletezz akár meglepő kombinációkkal is!
7. Egyszerű elkészíteni
A mediterrán ételek egy nagy csoportját alkotják az úgynevezett előételek – a mezze, mezedes, tapas tengelyen még egyszerűbbek a receptek. Készíts egy ilyen hideg vacsorát olajbogyóból, sajtokból, magvakból, szardellából. Csak emlékezz vissza, mit is szolgáltak fel a tavernában vagy a bodegában, és használd a fantáziádat!
8. Ihatsz bort!
A legtöbb mediterrán országban teljesen megszokott dolog meginni egy pohár bort az étkezésekhez, amelyek amúgy is nyugodtak és társaságban fogyasztják el őket. A legtöbb kutatás megerősíti, hogy nőknek egy, férfiaknak két pohár bor naponta, jót tesz a szívnek. Ha szereted, válaszd inkább a vöröset!
9. Nem leszel éhes
Hogy is lennél éhes, amikor nem számolgatsz, és olyan finom fogások kerülnek a tányérodra, mint az édesburgonya, a humusz vagy a bab? Ezek azért is jók, mert lassan emésztjük őket, ezért tovább érezzük a telítettség érzését. Az éhség fel sem merülhet, ha ehetünk olajbogyót és magvakat, esetleg egy kevés sajtot – ráadásul a feta vagy a halloumi sokkal kevesebb zsírt tartalmaz, mint az itthon megszokott sajtfajták.
10. Fogyhatsz tőle
Azt gondoltad, hogy biztosan nem csökken a kilóid száma, ha magokat, sajtot és olajat eszel? Mégis, ezek a mediterrán alapanyagok és a nyugodtabb életstílus, ami velük jár, telít és kielégíti az étvágyadat, ami azt jelenti, hogy ez egy olyan étrend, ami mellett könnyű kitartani. Persze ne feledd, hogy a rendszeres edzés is része ennek az életmódnak.
11. A szíved is megköszöni
Ebben az étrendben szinte minden jót tesz a szívnek. Az olívaolajban és olajos magvakban található telítetlen zsírsavak csökkentik a rossz koleszterin szintjét. A zöldségek, gyümölcsök segítenek tisztán tartani az artériákat. A halak csökkentik a trigliceridek szintjét és a vérnyomást. Még a napi egy pohár bor is jót tesz a szívnek.
12. Tovább maradsz szellemileg is fitt
Azok a tulajdonságok, amelyek a szívedet védik, az agyaddal is éppen ilyen jót tesznek. Ha nem eszel rossz zsírokat és feldolgozott élelmiszereket, amelyek gyulladásokat okozhatnak, hanem antioxidánsokban gazdag alapanyagok kerülnek a tányérodra, a szellemi frissességedet is tovább megőrizheted.