Egészségmegőrzés? Mivel mással, mint a szezon legfinomabb kedvenceivel? Őszre a gombát és a sütőtököt ajánljuk!
A zöldség- és gyümölcsfogyasztás pozitív élettani hatásaihoz, betegségmegelőző szerepéhez ma már nem fér kétség. Nemzetközi és hazai tanulmányok is bizonyítják, hogy a friss szezonális zöldségek és gyümölcsök rendszeres fogyasztása támogatja az immunrendszer optimális működését, hozzájárul az egészség megóvásához, segíti az anyagcsere folyamatokat, fokozza a teljesítőképességet, és javítja a közérzetet. A koronavírus-járvány hatására az egészség egyre inkább értékké válik mindenki számára és egyre inkább felértékelődnek a természetes, könnyen elérhető prevenciós módszerek.
Az Európai Friss Kalandok program egészséges ajánlata őszre: a sütőtök és a gomba. Két, egymástól nagyon különböző zöldség, amelyekben két dolog mégis közös: igazi vitaminbombák, illetve itthon is termesztik őket, ezért vásárláskor érdemes a hazait keresni belőlük!
Sütőtök: a természetes őszi “multivitamin”
A sütőtök gyógyító hatása régóta közismert, hiszen a szeplő és egyes bőrhibák kezelésétől kezdve egészen a kígyómarásig kúráltak vele különböző betegségeket. A népi gyógyászatban hashajtóként és béltisztítóként, emésztési problémákra is használták.
Természetes őszi multivitamin
A sütőtök karotinoidokban és vitaminokban kifejezetten gazdag. C-, A-, B1-, B2-, B6-vitamin és folsavtartalmának köszönhetően egészségmegőrző, gyógyító hatással bír. A magas C-vitamin-tartalom növeli a fehérvérsejt-termelést, hatékonyabbá téve ezáltal az immunrendszer működését, illetve gyorsítva a sebek gyógyulását. Az A-vitamin a fertőzések leküzdésében, emellett a látás javításában is segít.
Magas antioxidáns tartalom
A sütőtökben lévő anitoxidánsok, így az alfa-karotin vagy a béta-karotin képesek semlegesíteni a szabadgyököket, és ezzel megakadályozzák a sejtek károsodását. Számos vizsgálat bizonyítja, hogy az alfa-karotin és a béta-karotin bevitel mérsékli a gyomorrák és más emésztőrendszeri tumorok kialakulásának az esélyét, illetve hozzájárul az érrendszeri- és egyes neurodegeneratív betegségek megelőzéséhez.
Bővelkedik ásványi anyagokban
A sütőtök kalcium-, cink-, mangán-, réz-, vas-, foszfor-, kálium- és folsavtartalmának köszönhetően hozzájárul szervezetünk optimális működéséhez, egészségünk megóvásához. Kifejezetten hatékony a gyulladásos betegségek, megfázásos, meghűléses problémák kezelésére, de jól alkalmazható tüdőgyulladás esetén is. Enyhíti az allergikus köhögést, tüsszögést, csökkenti az asztmarohamokat. Mivel nagyon tápláló és húsa könnyen emészthető, csecsemőknek is adható.
A szívnek is jót tesz
A sütőtökben található kálium, C-vitamin, rostok és antioxidánsok együttesen járulnak hozzá a szív egészséges működéséhez. Csökkentik a rossz koleszterinek szintjét, így védik az érrendszert, csökkentve a szívbetegségek veszélyét.
A diétából sem érdemes kihagyni
A sütőtök tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal, és még a diétát sem teszi tönkre, hiszen 94%-a víz, így kalóriatartalma alacsony, a rostok miatt ugyanakkor enyhíti az éhségérzetet.
A bőrnek is jót tesz
A sütőtök fogyasztása egészségesebbé, szebbé teszi bőrünket, különösen a pattanások kezelésében jelenthet hatékony segítséget. A szervezetbe kerülő karotinok a bőr védekező mechanizmusát támogatják a káros UV-sugarakkal szemben.
+1 sütőtökös tipp
A sütőtök jótékony hatásai megvannak a tökmagban és a tökmagolajban is, ezért a tudatos táplálkozás részeként ezek fogyasztása is hozzájárulhat egészségünk megőrzéséhez.
TUDTAD? A sütőtök magyar elnevezése az elkészítési módjára utal. Sütőtököknek nevezzük ugyanis azokat a tökféléket, amelyeknek a termését leginkább sütve fogyasztjuk.
Gomba: az egyetlen növényi eredetű természetes D-vitamin forrás
A gomba méltatlanul háttérbe szorult zöldségféle Magyarországon. Ezt tükrözi, hogy az egy főre eső gombafogyasztás 1-1,5 kilogramm évente, ami kifejezetten alacsony és nagyságrendileg fele a nyugat – európainak. A gombának pedig számos pozitív tulajdonsága, jótékony hatása van, ami miatt az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás alapvető részét kellene képeznie.
Növényi eredetű természetes D-vitamin forrás
A zöldségek közül a gombafélék az egyedüliek, amelyek természetes formában tartalmaznak D-vitamint, mégpedig jelentős mennyiségben. Ez különösen az őszi-téli időszakban jelenthet természetes alternatívát a D-vitamin hiányának pótlására.
Teljes értékű fehérje
A gombák tartalmazzák az összes esszenciális, azaz a test működéséhez nélkülözhetetlen aminosavat, ami azt jelenti, hogy teljes értékű fehérjekészlettel rendelkeznek.
Könnyen elérhető vitaminforrás
A már említett D-vitamin mellett a gomba B-vitaminban is gazdag, ami javítja a vörösvérsejtek minőségét és a szervezet oxigénszállító-képességét, hozzájárulva ezzel a szervezet energiaraktárának feltöltéséhez. Ha több az oxigén, akkor nagyobb a vitalitás és az erő is.
Ásványi anyag tartalma elképesztő
A gomba az egyik legjobb szelénforrás. 10 dekagramm, nagyjából 3-4 szem csiperkegomba elfogyasztása fedezi egy felnőtt ember napi szelén szükségletének felét. Emellett jelentős a kálium- és a foszfortartalma is.
Magas a rosttartalma
A gombafélék bővelkednek élelmi rostokban. A rostok hozzájárulnak a belek egészséges működésének megőrzéséhez, fogyasztásukkal hosszan tartó jóllakottságérzés érhető el. Kitintartalmuk csökkenti a koleszterinszintet.
Cukorbetegeknek és fogyókúrázóknak is ideális
A gomba szénhidráttartalma elenyésző, kalóriatartalma, glikémiás indexe alacsony. A benne lévő élelmi rostok erősítik a telítettségérzetet, így az éhség is könnyebben leküzdhető.
Glutén- és laktózmentes
A gombát a liszt- és tejfehérje érzékenységben szenvedők is bátran fogyaszthatják, hiszen sem glutént, sem laktózt nem tartalmaz.
+1 gombás tipp
Az általános tévhittel ellentétben a gombát nem kell meghámozni! Egyrészt időpocsékolás, másrészt pazarlás. A pucolással értékes ásványi anyagok és vitaminok vesznek el, ugyanis a gomba D- és B-vitamin tartalma a külső 1-2 mm-ben koncentrálódik. A friss gombát tehát nem hámozni kell, csak folyó víz alatt, gyorsan megmosni.
TUDTAD? A kedvenc húsos fogások megreformálásához nagyszerű alapanyag lehet a gomba, hiszen apróra vágva, a hús textúrájához méretezve, a hús egy része helyettesíthető vele, legyen szó akár fasírtról, vagy éppen valamilyen húsos tésztaszószról. Az elkészült ételt a gomba nemcsak sokkal egészségesebbé teszi, de gazdagítja ízét és állagát is. Sőt, bizonyos gombafajták (a laskagomba és az ördögszekér laska) teljesértékű alternatívái lehetnek a húsoknak.
Az Európai Friss Kalandok program harmadik éve népszerűsíti a zöldség- és gyümölcsfogyasztást Magyarországon, annak érdekében, hogy a gyermekek és a családok tányérjára több szezonális, friss hazai zöldség és gyümölcs kerüljön minden évszakban.