A gesztenye finom, különleges és egészséges őszi-téli alapanyag. Ráadásul lényegében minden készíthető belőle: leves, köret, főétel és desszert. Kipróbálod velünk?
Gesztenyeválasztási kisokos
Sokáig gesztenyét vagy nyersen vehettél, vagy a klasszikus, tégla alakú gesztenyepüré formában, édesítve. Ma már érdemes figyelmesebben keresgélni!
A mélyhűtőben továbbra is ott vannak a megszokott csomagolások, de a nagyobb boltokban tartanak édesítetlen változatot is. Mindegyiknél érdemes az összetételre és a feliratokra árgus szemekkel figyelni, mert van, hogy nem csak gesztenye kerül a masszába. Mivel ez drága csemege, itt is igaz, hogy az olcsóban lehet, hogy több lesz a bab.
A mélyhűtött, pürésített változatok mellett párolt, natúr gesztenye is elérhető már, ezt általában ott találod, ahol az olajos magvakat. A magában, egészséges nassolnivalónak is ideális csemege ételek alapanyaga is lehet.
És persze megveheted héjastul, nyersen is, és megsütheted otthon!
Nem csak karácsonyra jó!
Köretnek vagy akár főételnek is jó választás ez az igazi téli finomság, szezonális ízekkel. Pirítsd le a bacont, majd a kicsit megpárolt gesztenyével és kelbimbóval süsd össze sütőben.
Saláta gesztenyével
A párolt gesztenyéhez könnyű hozzájutni, ma már vákuumcsomagolásban is beszerezheted a legtöbb üzletben. Ebből aztán gyorsan összedobhatsz egy különleges salátát zöldekkel, répával. Gondoltad volna, hogy a petrezselyem ilyen jól passzol hozzá? {idozito3}
Csirkés egytálétel gesztenyével
Ez már egy vitathatatlanul teljes fogás. Seprenyőben, hirtelen sült csirkecsíkok mellé dobj egy kis szárzellert, és éppen csak melegítsd át ezzel és a gesztenyével.
Egy falatnyi mennyország
OK, talán nem a legfittebb receptünk, de ünnepek idején egy kis nassolás is belefér! A párolt gesztenyét baconbe tekertük, kicsit megsütöttük grill alatt és végül barbecue szósszal tálaltuk.
Krémleves gesztenyéből
A gesztenyéből remek levest is készíthetsz a szokott módon. A kezdethez kevés hagymával, zellerszárral, kakukkfűvel párold meg, és egy kis desszertbor is jól áll neki. Végül tejszínnel sűrítsd!
Gluténmentes gesztenye
Észak-Olaszországban hagyományosan sokszor használták a gesztenye lisztjét gabona pótlására. Ha kerülnéd a glutént, vagy néha színesítenéd egy érdekes ízzel a palettát, próbáld ki a tésztákat te is így elkészíteni búzaliszt helyett.
Őszi szuperzöldségek
Sütőtök és gesztenye együtt? A legjobb őszi kombináció! A tészta gesztenyelisztből készült, a töltelék ricotta, és a sütőtökszósz teszi teljessé a fogást.
Gesztenyepalacsinták
Régi, tradicionális fogása a toszkán hegyek konyhájának a gesztenyelisztből készült palacsinta, amit a szegények is megengedhettek maguknak. A liszthez adj egy kis olívaolajat, egy csipet sót, és annyi vizet, hogy sűrű palacsintatésztát kapj. Eheted sósan, de még jobb mézes-ricottás töltelékkel.
Régi kedvenc művészi kivitelben
Tudtad, hogy régóta szeretett gesztenyepürénknek sokkal elegánsabb neve is van? Ugyanis Mont Blanc-nak is hívják, nevét a híres hegycsúcsról kapta. Mi lenne, ha idén kicsit megdizájnolnád a tejszínhab és a kissé édesített gesztenyepüré összetevőkből álló finomságot? Nézd meg nyitóképünket egy kis ihletért!
Olasz gesztenyelisztes torta
Még egy olasz hagyományos finomság a castagnaccio: a gesztenyeliszt miatt gluténmentes torta. Igazi fitt finomság, amiben eredetileg sincs cukor, hogy az alapanyagok íze legyen inkább hangsúlyos. Amelyek között mazsola, fenyőmag, olívaolaj és rozmaring is van.
Hozzávalók:
30 dkg gesztenyeliszt
3,8 dl víz
2 ek extra szűz olívaolaj
4 dkg mazsola
4 dkg fenyőmag
4 dkg dió
2 ágacska rozmaring
1 csipet só
A mazsolát áztasd vízbe, a fenyőmagot száraz serpenyőben pirítsd meg kissé. Egy tálban keverd el a lisztet és a sót, majd add hozzá az olajat. A vizet fokozatosan keverd el benne, hogy ne legyen csomós. Az eredmény folyós, de nem túl híg tészta lesz.
Keverd bele a mazsola, fenyőmag és dió felét. Tedd 180 fokra előmelegített sütőbe, úgy, hogy a sütés előtt a maradék magot és mazsolát, valamint a rozmaringot a tetejére szórod. Nagyjából 35 perc alatt sül meg.