A karácsonyi asztal maga a varázslat, ezek mindenképpen legyenek rajta!
Manapság talán már nem olyan erősek az ünnepi hagyományok, mint annak idején, de szinte minden karácsonyi asztalon szerepelnek olyan ételek, melyek a régmúlt idők emlékének adóznak. Néha anélkül készítünk varázserejű finomságokat, hogy tudnánk róla!
A régi, népi hiedelmek és hagyományok az élet minden szakaszát átszőtték, nem kivétel ez alól a karácsony sem. Ilyenkor eleink minden földi jót kiraktak az ünnepi asztalra és azt egészen reggelig ott is hagyták. Tették ezt egyrészt azért, hogy a sok finomság a következő évre is bőséget, gazdagságot és termékenységet hozzon a házra és lakóira. Másrészt pedig akkoriban úgy tartották, hogy karácsony éjszakáján, mikor a háziak alszanak, több különleges vendég is megtiszteli a portát. Hitük szerint angyalok, az elhunyt rokonok szellemei és még a Kisjézus is a házba lépett ilyenkor, így az asztalon hagyott ízletes falatokkal őket is megvendégelte a család.
A karácsonyi ételeknek varázsereje van
A hal hagyományosan csak a kereszténység térhódításával került a karácsonyi asztalokra, de a régi magyar népszokások sokkal korábbi időkre nyúlnak vissza. Éppen ezért talán meglepő lehet, de akkortájt disznótoros került az asztalra, amihez frissen sült kenyeret és kalácsot készítettek. Került mellé bor, tojás, boldogságot hozó méz, rontásűző mák és dió, valamint vörös- és fokhagyma is csakúgy, mint három alma, amelyeket szenteste megmerítettek a kútban. Ez utóbbiaknak különleges jelentősége volt, az egyiket az állatoknak, a másikat a termőföldnek adták és csak a harmadikat fogyasztották el az emberek. Ahány tagú volt a család, annyi darabra vágta a családfő. Úgy tartották ugyanis, ha a gyümölcsöt együtt eszik meg, akkor a következő évben is együtt marad a família.
Minden, az ünnepi asztalra tett étel és tárgy csodatévő erővel bír
Míg az ételeket elfogyasztották az ünnep során, addig több dolgot egész évben használtak eleink. A karácsonyi asztalra kitett só és tojás a háziállatok, az ünnepi bor a családtagok egészségét hivatott óvni, főleg a fül- és torokfájás ellenszerének tartották. A hal pikkelye gazdagságot ígért, de még a karácsonyi ételek morzsáit is nagy becsben tartották. Vagy a háziállatoknak adták, hogy egészségesek maradjanak, vagy egy tiszta kis vászonzsákba gyűjtötték össze és a következő karácsonyig megtartották. Kidobni ugyanis egyet jelentett volna a szerencséről és az egészségről való lemondással! A karácsonyi asztalon pompázó terítő is gyógyerejű volt a régiek szerint.
Karácsony első napján tilos a munka!
Míg december 24-én ki kellett takarítani a házat, hogy ne rejtőzhessen el az ördög a bent maradt piszokban és mindenki sütött-főzött, addig másnap, 25-én dologtilalom volt. Érdemes ezt manapság is betartani. Tilos főzni – az előző esti maradékot kell ilyenkor elfogyasztani – , takarítani, mosni, de még a szemetet sem szabad kivinni, mivel ezzel is távozik a szerencse a házból. Ezen a napon kölcsönkérni és – adni sem, mert az is szerencsétlenséget hoz!
Itthon mindent megtalálsz, ami az ünnepi ételekhez csak kell!
Sokak fejében felmerül a kérdés, hogy ha ünnepi ételekről van szó, mennyire kell az alapanyagoknak különlegesnek, egzotikusnak lenniük. Igazából semennyire! Ha ügyesen állítjuk össze a menüt, egy külhoni alapanyagra sincs szükségünk, hiszen a magyar termelők mindent biztosítanak, ami csak kell. A színes zöldségeket hazai forrásból szerezhetjük be, de érdemes itthon kifogott halat is választani az ünnepi asztalra, például süllőt! Ráadásul ezt a fajtát egyben is megsüthetjük, így nem kell több edényt mosogatni miatta és a sütőben pirulva nem is fröcsköli össze a konyhát és a „séfet”.
fitt.tipp: Érdemes körülnézni a halpultoknál vagy a piacok halárusai kínálatában és valami újat, valami hazait választani a lazac vagy a tonhal helyett.
Összeállításunkban most csupa olyan étel receptjét hoztuk el, ami minimális edényszükséglettel, sütőben készíthető el, így te is szusszanhatsz főzés közben.
Tepsiben sült zöldségek 2 főre
A jól kiválasztott köret tovább emeli a hús- vagy halételek értékét. Ezek a végtelenül egyszerűen elkészíthető, mégis színpompás, fűszeres és illatos sült zöldségek ráadásul a vegetariánusok számára is gasztronómiai élményt nyújtanak egy kis feta vagy kecskesajttal megbolondítva.
Hozzávalók:
- 1 kg sárgarépa (ha kapsz citromsárgát és lilát is belőle, az még jobb, használd vegyesen)
- 1 fej zellergumó
- 2 db cékla
- 2 db édesburgonya
- 1 fej fokhagyma
- 1 dl olívaolaj
- 1 tk só
- 0,5 tk őrölt bors
- kevés kukoricakeményítő
- 1 szál rozmaring
- feta vagy kecskesajt (ízlés szerint)
Elkészítése:
A zöldségeket meghámozzuk, majd feldaraboljuk ujjnyi darabokra. Az olivaolajat összekeverjük a sóval és a borssal, majd alaposan dolgozzuk össze a zöldségekkel, minden fajtával külön-külön, mert a cékla mindent megfog! Az édesburgonya darabokat ezután forgassuk meg kevés kukoricakeményítőben, hogy ropogós legyen. Tegyünk mindent a sütőpapírral kibélelt tepsire, de ne zsúfoljuk túl, egy rétegben terüljenek el a zöldségfélék. A fokhagymának leszedjük a külső héját, de egyben hagyjuk a fejet, csupán levágjuk az egynegyedét. Tegyük a zöldségek mellé, ahogy a rozmaringszálat is. Előmelegített, 200 fokos sütőbe tesszük, majd 20-35 percig – a répa gyorsabban elkészül, míg az édesburgonyát tovább kell sütni – sütjük. 20 perc után érdemes ellenőrizni a zöldségeket és a már elkészült falatokat kivenni, nehogy megégjenek. Akkor tökéletesek a darabok, ha itt-ott láthatóan megpirulnak, de nem égnek meg! Tálaláskor egy kis feta vagy kecskesajtot is rámorzsolhatunk.
A süllőt a legnemesebb hazai halnak tartják, teljes joggal. A nagyobb méretű, több mint 1 kilós süllőt már fogasnak hívják például a Balaton környékén, de ez ne tévesszen meg! Mivel ragadozó hal, húsa fehér, szelvényezett és viszonylag kevés szálkát tartalmaz – igazából csak a fej felőli egyharmadban van egy visszahajló szálkasor. Egyben sütni a legegyszerűbb módja az elkészítésének.
Hozzávalók:
- 40 dkg süllő
- 5 dkg vaj
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 fél citrom leve
- só, bors
Elkészítése:
A halat alaposan megmossuk, majd leszárítjuk. Beirdaljuk, sózzuk-borsozzuk, kicsit pihentetjük – kb. 1 órán át. Közben felszeleteljük a fokhagymát, amit az irdalásokba teszünk, majd a süllőt sütőtálba rakjuk. Lehet fektetve is sütni, de úgy nagyon nehéz megfordítani anélkül, hogy megtörne a hal, így praktikusabb, ha a hasán „megállítjuk”. A vajat felolvasztjuk és a felét a halra locsoljuk, majd letakarjuk alufóliával. Előmelegített, 180 fokos sütőben 20 percig sütjük, majd levesszük a fóliát, rálocsoljuk a maradék olvasztott vajat, a citromlét és megvárjuk, míg megpirul.
Bejgli
A bejgli igazán megosztó sütemény, van, aki pikk-pakk elkészíti, mások számára igazi mumus, mert folyton szétreped sütés közben. Az igazság az, hogy nem számít, hogy repedt-e vagy sem, a lényeg, hogy maximális odafigyeléssel és szeretettel készüljön, hiszen az íze csak ettől függ. Bár ez a recept a lehető legkevesebb finomított szénhidrátot tartalmazza, egy kevés cukor mindenképpen kell bele a kelesztés miatt.
Hozzávalók:
A tésztához
- 50 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 25 dkg vaj
- 2 db tojássárgája
- 2 dl tej
- 5 dkg porcukor
- 2 dkg friss élesztő
- csipet só
- fél citrom héja
A töltelékhez
- 40 dkg darált dió
- 20 dkg cukornak megfelelő édesítőszer
- 2 dl tej
- vanília kivonat (adagolás a csomagoláson)
- fél citrom (ízlés szerint, el is hagyható)
- 10 dkg mazsola (ízlés szerint, el is hagyható)
A kenéshez 1 db tojás
Elkészítése:
A tejet meglangyosítjuk, majd feloldjuk benne a porcukrot és belemorzsoljuk az élesztőt. Körülbelül 15 perc alatt felfuttatjuk. Közben a lisztet átszitáljuk egy tálba és felolvasztjuk a vajat is. A felfutott élesztőt a liszthez keverjük, ezután adjuk hozzá a tojássárgákat, a vajat, a sót és a reszelt citromhéjat. Nyugodtan használd a kezed az alkotóelemek összedolgozásához, ha nincs robotgéped, rugalmas, kissé kemény tésztát kapsz a végén. Körülbelül 30 percig kelesztjük meleg helyen.
fitt.tipp: Ha először készítesz kelt tésztát, az élesztő felfuttatása is új dolog lesz. Akkor jó a keverék, ha a tetején kb. 1 centi magas, kicsit szürkés habot látsz. Ha nem habzik fel, öntsd ki az egészet és kezdd újra egy új csomaggal, valószínűleg nem volt friss az élesztő. A tészta kelesztésének legegyszerűbb módja – mivel meleg kell hozzá – , ha beveted a mikrót. A modernebb darabokban már van kelesztő program, de ha a tiédben nincs, akkor egy pohár vizet forralj a mikróban 2 percig, majd gyorsan vedd ki és tedd be a konyharuhával letakart tálat és csukd rá a sütő ajtaját. A kelesztés ideje alatt ne nyisd ki, hadd dolgozzon a meleg!
A töltelékhez összekeverjük a diót az édesítőszerrel, a vanília kivonattal, valamint a tejjel, ha szeretjük, a mazsolát és a reszelt citromhéjat is hozzáadjuk. Alaposan összedolgozzuk, hogy egy homogén keveréket kapjunk.
A megkelt tésztát ketté osztjuk, egy-egy darabból sütőtepsi méretű lapot nyújtunk. Egy centiméter vastagságban megkenjük a töltelékkel a lapokat – a széleket sem hagyjuk ki – és finoman feltekerjük. A tekercseket sütőpapírral bélelt tepsibe vagy sütő lapra tesszük, húsvillával megszurkáljuk a tetejüket – hogy ott távozzon a sütés közben keletkező gőz – majd egy tojás sárgájával lekenjük mindkettőt. Másfél órán át letakarva még kelni és pihenni hagyjuk, ezután a tojásfehérjével kenjük meg – ettől lesz csillogó a teteje – és 180 fokos, előmelegített sütőben, kb. 45 perc alatt aranybarnára sütjük.
fitt.tipp: A bejgli tölteléke lehet mákos, mákos-meggyes, de akár diós-almás is. Sőt, az interneten kutakodva még több verziót találhatsz, válaszd ki azt, amelyik neked tetszik, kísérletezz bátran!
Ha bizonytalan vagy, fordulj profikhoz!
Sokan kicsit tartanak a karácsonyi menü elkészítésétől, hiszen több fogást kell elkészíteni. Ha úgy érzed, nem tudsz megbirkózni minden feladattal, rendelj házhoz kedvenc éttermedből néhány fogást vagy desszertet. Ezzel egyszerre ehetsz és tehetsz jót, hiszen ezzel segíthetsz abban, hogy az éttermek a koronavírus járvány után is kinyithassanak és addig is talpon maradjanak!
A megjelenés a Magyar Turisztikai Ügynökség támogatásával jött létre.
(x) Támogatott tartalom