Mondjon bárki bármit, szénhidrátokra szükségünk van az egészséges élethez. Ráadásul valójában ki sem tudjuk kerülni őket, hiszen olyan élelmiszerekben is benne vannak, mint a gyümölcsök, zöldségek, tejtermékek vagy húsok. A lényeg, hogy ne felesleges kalóriákat tartalmazó, hanem összetett szénhidrátok szerepeljenek az étrendünkben. Természetesen a megfelelő mennyiségben!
Az összetett szénhidrátok – mint például a teljes kiőrlésű gabonákból készült élelmiszerek – fogyasztása ajánlott, mivel ezek lassabban szívódnak fel, így nem okoznak hirtelen vércukorszint ingadozást, emiatt nem tör ránk a farkaséhség, és kiegyensúlyozott energiaszintet biztosítanak számunkra, nem leszünk fáradékonyak, ingerültek a hiányától. Az összetett szénhidrátok egyszerre biztosítanak megfelelő minőségű tápanyagokat és rostokat, melyek segítik az egészséges emésztést és részt vesznek a testsúly normalizálásában is, hiszen víz hatására eltelítenek, így csökkentik az éhségérzetet. Azonban a túlzásba vitt szénhidrátbevitel számos kellemetlen tünetet okozhat.
Mi történik akkor, ha túl sok szénhidrátot tartalmaz az étrended?
Az egészséges táplálkozás kiegyensúlyozott. Ha azonban bármelyik tápanyagtípus felé eltolódik a mérleg nyelve, az gondot okozhat. Először csak kisebb tüneteket, de hosszabb távon akár egészségügyi probléma is lehet belőle. Így van ez a szénhidrátfogyasztással is. Ha túl sokat fogyasztasz belőle, nem üzemanyagként fogja fel a tested, hanem a túlevés jeleit tapasztalhatod és az emésztőrendszeredet komoly kihívás elé állítod. {idozito5}
Ezek a jelek figyelmeztetnek arra, hogy nem eszel jól
1. Folyamatosan puffadsz
Ha azt veszed észre, hogy a súlyod ugyan nem változik látványosan, mégis szorít a nadrágod dereka, mert folyton puffadsz, joggal gyanakodhatsz arra, hogy túl sok szénhidrátot, cukrot, illetve fehér lisztet viszel be az étkezéseid során. Ez utóbbi hatására ugyanis élesztőgombák szaporodnak el az emésztőrendszeredben, ami miatt csökken a belekben élő jó baktériumok száma, és ezért az emésztésed lelassul. Ilyenkor szabályosan pang benned az étel, ami a vastagbélben erjedni kezd. Ez a folyamat gázt képez, amitől pedig felpuffad a hasad. Ráadásul a sok szénhidrát rengeteg vizet is megköt, ami székrekedéshez vezethet és a mérlegre állva plusz kilókban is jelentkezhet. Ennek elkerülése érdekében van szükség a rostokban gazdag étrendre, ami segíti a bélmozgást és tisztítja a bélcsatornát is.
2. Hízol, pedig ugyanannyit edzel
Gondolkodj reálisan: ugyan a chipset, az édes és sós finomságokat, péksüteményeket senki sem tartja „normális” ételeknek, hiszen tápanyagokban szegények, a velük bevitt felesleges és üres kalóriamennyiség bizony súlygyarapodáshoz vezet, mivel a szénhidrátok mellett rengeteg zsírt is tartalmaznak. A napi szintű nassolás – még, ha pár falatról is van szó – megteszi a hatását akkor is, ha közben ugyanannyit edzel, mint korábban. Ugyanez igaz akkor is, ha az összetett szénhidrátokat megspékeled egy kis extra zsírral, például a hajában sült burgonyát leöntöd egy finom sajtmártással vagy fűszervajjal. Válassz inkább olyan alternatívát, ahol a csodás ízélményt zöldfűszerek használatával éred el.
3. A második kamaszkorod éled
Vannak olyan szerencsés emberek, akik egy szál pattanás nélkül átvészelik a kamaszkorukat, de a többség boldogan sóhajt fel, mikor eltűnnek a zavaró bőrhibák és aknék a pubertás végén. Sok fiatal felnőtt azonban azt tapasztalja 30-40 évesen, hogy a történelem mintha megismételné magát és ismét egyre több pattanás éktelenkedik az arcukon. Ennek akár genetikai és hormonális háttere is lehet, de gyakran a túl sok finomított szénhidrát fogyasztása a felelős a bőrproblémák kialakulásáért. A cukrok és az egyéb szénhidrátok okozta pattanások általában az arc alsó harmadának területén jelennek meg, a száj, az állkapocs és az áll környékén, súlyosabb esetben akár gyulladt aknék is kialakulhatnak. Ilyen esetekben a kutatók a magas glikémiás indexű élelmiszerek fogyasztásának csökkentését javasolják, tehát minimalizálni kell a gabonafélék, a finomított lisztből készült élelmiszerek, a rizs és minden olyan gyümölcs fogyasztását, melyben sok a cukor. Ha ekkor sem enyhülnek a tünetek, érdemes csökkenteni a napi szénhidrátbevitel mennyiségét 1,5 gramm/testsúlykilogramm-ra.
4. Nehezen alszol el
A napi stressz, a nem megfelelő hőmérséklet a hálószobában vagy épp egy megfázás igencsak megnehezíti az elalvást, ezt szinte mindenki megtapasztalta már. De ha nem sokkal lefekvés előtt szénhidrátban dús ételt fogyasztasz, biztosan nem fogod magad kialudni másnap reggelre! Ahogy a gyerekek felpörögnek a cukortól, úgy a te szervezeted is azzal lesz elfoglalva lefekvés után, hogy feldolgozza az energiabombát, nem pedig a pihenésre készül fel. Ha mindenképpen enned kell valamit este, inkább fehérjét tartalmazót válassz és abból is csak néhány falatnyit!
5. Fáradt és nyűgös vagy napközben
Mindenkinek vannak rosszabb napjai, mikor rossz a kedve vagy épp nem érzi túl jól magát. Ha viszont ez az állapot rendszeressé válik, érdemes átgondolni a táplálkozásodat. A túl sok szénhidrát ugyanis tompa fejfájást, fáradtságot, letargiát is okozhat, ráadásul a hirtelen megemelt vércukorszinted gyorsan le is esik, és erős álmosság törhet rád. Érdemes hát a szénhidrátok lassabb felszívódásának érdekében megfelelő mennyiségű fehérjét és zsírt is bevinned az étkezések során, így visszanyerheted vitalitásod és lendületed.